Ana Sayfa Güncel Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı Kuruluyor!

Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı Kuruluyor!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi herkesin ilgi odağı olmuş durumda. Yayımlanan kararnamedeki maddeler oldukça dikkat çekici olmakla beraber, madde sayısı da oldukça fazla. Maddeler arasında inşaat sektörünü yakından ilgilendiren, taşınmazlar ile ilgili olan bir madde mevcut. Maddenin detayında ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün belirleyecek olduğu toplu olarak değerlemedir. Bununla birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü değer bilgi merkezi kuracaktır. Ayrıca değer haritaları üretilecektir.

Taşınmazların Değerini Artık Devlet Belirlenecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafınca yetki ve sorumluluklarına ilişkin maddeye yeni ibare eklendi. Eklenen bu yeni madde, ‘toplu değerleme faaliyetlerini düzenlemek ve yürütmek’ oldu. Böylece bu kapsamda belirtilen toplu değerleme yöntemleri ile taşınmazın değerini belirleme yetkisine sahip olacak. Ayrıca değer bilgi merkezi kurma, değer haritaların üretilmesi sonucunda güncel tutulmasını sağlama, yönetme, yetki ve görevi verildi.

Açıklanan bu kapsam ile böylece kurumunda merkezi teşkilatı Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı’nın kurulmasına karar verildi. Kurum bünyesi içinde ayrıca, yurt dışında tapu ve kadastro temsilciliklerine açılması için düzenlemeler yapıldı.

Yurt Dışında Tapu ve Kadastro Temsilcilikleri Açılacak

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar, Türkiye’de bulunan taşınmazlarına ilişkin Tapu Ve Kadastro işlemlerini ülkelerindeki temsilcileri ile işlemlerini yapabilmeleri mümkün olacak. Ayrıca yurtdışıda yaşayan yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler, de Türkiye’de bulunan taşınmazlarına ilişkin işlemlerini sağlayacak. Fakat bu durum şuan için bazı ülkelerde olacaktır.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler 2007 DBYBHY ile TBDY2018 arasındaki dikkat çeken değişikliklerden biri de kolonlarda meydana geldi. Göze çarpan büyük değişiklik kolon filizlerindeki...