Ana Sayfa Güncel Taşınmaz Değerleme Sistemi ile Gayrimenkulde Tek Fiyat

Taşınmaz Değerleme Sistemi ile Gayrimenkulde Tek Fiyat

Bilindiği üzere Türkiye’deki emlak sektöründe vergi kaçağı oldukça yüksek oranlarda devam etmektedir. İşte bu yıllara kadar devam eden yanlış vergilendirme sona eriyor. Yeni ekonomi programı kapsamında devreye konulacak ‘taşınmaz değerleme sistemi’ ile gayrimenkuller de vergilendirme sistemi topyekun değişerek gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi sağlanacak. Böylelikle beyan edilen ile gerçek değerinin arasındaki fark ortadan kaldırılarak, vergi kaçağının en çok yaşandığı emlak sektöründe dengeler sağlanmış olacak.

Tapu’da Da Aynı Sistem

Tapu dairelerinde de az harç ödemek için başvurulan değerinin altında fiyat gösterme de artık eskide kalıyor. Aslında gayrimenkulde gerçek değerinin altında gösterilerek işlem yapan hem alıcı hem de satıcı kazanç elde ettiğini düşünse de, Maliye Bakanlığının bu uyanıklığı tespit etmesi halinde büyük cezalarla karşılaşılması söz konusu idi. Ancak yeni sistem ile birlikte hem alıcı hem de satıcı tapu işlemlerinin ardından karşılaşabilecekleri sürpriz cezalardan korunmuş olacaklar.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek

Yıllardır üzerinde çalışılan sistemin 2019 yılı içerisinde devreye girmesi bekleniyor. Bölge bölge belirlenen fiyatlar sisteme yüklenecek ve böylelikle TDS sistemi ile devlet dairelerinde tanımlanan değerin altında fiyatlar kabul edilmeyecek.

Devletin bu sistem ile emlak sektörü sayesinde vergi geliri artmış olacak. Hem emlak vergisi hem tapu harcı gayrimenkulün gerçek değerinden ödendiği için hükümetin attığı bu adım devlete vergi kazancı olarak dönecek.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Ev sahibi olmak isteyip yeteri kadar nakit parası bulunmayan vatandaşlar uzun süredir konut kredisi faizlerinin düşmesini bekliyordu. Merkez bankasının faiz kararı sonrası önce devlet...