Ana Sayfa Güncel Taşınmaz Değerleme Sistemi ile Gayrimenkulde Tek Fiyat

Taşınmaz Değerleme Sistemi ile Gayrimenkulde Tek Fiyat

- Reklam-

Bilindiği üzere Türkiye’deki emlak sektöründe vergi kaçağı oldukça yüksek oranlarda devam etmektedir. İşte bu yıllara kadar devam eden yanlış vergilendirme sona eriyor. Yeni ekonomi programı kapsamında devreye konulacak ‘taşınmaz değerleme sistemi’ ile gayrimenkuller de vergilendirme sistemi topyekun değişerek gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi sağlanacak. Böylelikle beyan edilen ile gerçek değerinin arasındaki fark ortadan kaldırılarak, vergi kaçağının en çok yaşandığı emlak sektöründe dengeler sağlanmış olacak.

Tapu’da Da Aynı Sistem

Tapu dairelerinde de az harç ödemek için başvurulan değerinin altında fiyat gösterme de artık eskide kalıyor. Aslında gayrimenkulde gerçek değerinin altında gösterilerek işlem yapan hem alıcı hem de satıcı kazanç elde ettiğini düşünse de, Maliye Bakanlığının bu uyanıklığı tespit etmesi halinde büyük cezalarla karşılaşılması söz konusu idi. Ancak yeni sistem ile birlikte hem alıcı hem de satıcı tapu işlemlerinin ardından karşılaşabilecekleri sürpriz cezalardan korunmuş olacaklar.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek

- Reklam-

Yıllardır üzerinde çalışılan sistemin 2019 yılı içerisinde devreye girmesi bekleniyor. Bölge bölge belirlenen fiyatlar sisteme yüklenecek ve böylelikle TDS sistemi ile devlet dairelerinde tanımlanan değerin altında fiyatlar kabul edilmeyecek.

Devletin bu sistem ile emlak sektörü sayesinde vergi geliri artmış olacak. Hem emlak vergisi hem tapu harcı gayrimenkulün gerçek değerinden ödendiği için hükümetin attığı bu adım devlete vergi kazancı olarak dönecek.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Taze Betonun İşlenebilirliğini Etkileyen 10 Önemli Faktör

Taze beton için işlenilebilirlik en kritik faktörlerden birisidir. İşlenebilirlik genel olarak, malzemelerin oranına ve bireysel özelliklerine bağlıdır. Bu yazımızda sizlere Taze Betonun İşlenebilirliğini Etkileyen...

Binalar Neden Çöker ?