Ana Sayfa Kütüphane TBDY 2018 TBDY 2018 Düşey Deprem Etkisi (Soru - Cevap)

TBDY 2018 Düşey Deprem Etkisi (Soru – Cevap)

SORU 1: Hangi binalarda düşey deprem hesabı yapacağız?

CEVAP 1: Türkiye sınırları dahilinde yapılacak büyük-küçük her binada düşey deprem hesabı yapacaksınız.

SORU 2: Düşey deprem hesabi yöntemleri nelerdir?

CEVAP 2: Düşey deprem hesabı için iki yöntem var. Birincisi düşey modal analiz, ikincisi basitleştirilmiş  (2/3) x SDS x G  yöntemi.

SORU 3: Binamda, düşey deprem hesabı yöntemi olarak, istediğim yöntemi kullanabilir miyim?

CEVAP 3: Düşey modal analiz yöntemi daha gerçekçi bir yaklaşım olduğundan, 20 metreden büyük kiriş olan ya da 5 metreden uzun konsolu olan ya da kirişe oturan kolonu olan ya da eğik kolonu olan DTS1, DTS1a, DTS2, DTS2a olan yapılarda kullanılması zorunludur.

SORU 4: Binam DTS1.  Ama 20 metreden uzun kirişim yok, 5 metreden fazla konsolum yok, eğik kolonum yok, kiriş üzerine oturan kolonum yok. Düşey modal analiz kullanmak zorunda miyim? Basitleştirilmiş yöntem (2/3)xSDSxG kullanabilir miyim?

CEVAP 4: Düşey modal analizin zorunlu olduğu binalar hem DTS1,1a, 2, 2a sınıfına girmeli hem de bu binalarda 20 metreden uzun kiriş ya da 5 metreden uzun konsol yâda eğik kolon ya da kiriş üstünde kolon olmalı. Sizin binanız DTS1, ancak binada yukarıda bahsedilen elemanlar yok. Bu yüzden düşey modal analiz yapmanız gerekmez.(2/3)xSDSxG ile basitleştirilmiş hesap yapabilirsiniz.

SORU 5: Binam DTS4.Ama bir kolonum kiriş üstüne oturuyor. Modal analiz yapmak zorunda miyim?

CEVAP 5: Binanız DTS1, 1a, 2, 2a olmadığından(yani ivme düşük), kiriş üstüne oturan kolonunuz da olsa modal analiz yapmak zorunda değilsiniz. (2/3)xSDSxG kullanabilirsiniz.

SORU 6: Binam DTS1. Kiriş üzerine oturan kolonum var. Binanın tamamında mi düşey deprem hesabi için modal analiz uygulamam gerekli?

CEVAP 6: Binanızın tamamında tüm elemanlar için düşeyde modal analiz uygulamanız gerekmez. Sadece kiriş üstüne oturan kolonun olduğu kısım için yerel titreşim modalarını dikkate almanız yeterli. Yani sadece bu kısım için modal analiz uygulayacaksınız. Diğer bina elemanlarında yine  (2/3) x SDS x G uygulayabilirsiniz.

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yerin 230 metre altında inceleme yaptılar

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü öğrencileri, Menderes’te bulunan TÜPRAG Efemçukuru Madenini ziyaret ederek, yerin 230 metre altında incelemede bulundu. İEÜ’lü...