Ana Sayfa Kütüphane TBDY 2018 TBDY 2018 - Asmolen Döşemeler ve Kaset Döşemeler

TBDY 2018 – Asmolen Döşemeler ve Kaset Döşemeler

TBDY 2018′in anlaşılması zor kısımlarından biri, asmolenlerin, tek doğrultu dolgusuz dişli döşemelerin ve kaset döşemelerin hangi şartlarda yapılabileceğinin anlatıldığı bölüm. Yönetmelik yapıcılar, mühendis anlamasın diye elinden geleni yapmışlar. Yazılımlar dahi bu sistemleri maalesef daha oturtamadı, değiştirip duruyorlar.

Bu yazıyı son derece basit ve anlaşılır yazacağım, oradan oraya gitmeyeceksiniz. Yazıyı bitirdiğinizde nerede nasıl dolgusuz dişli döşeme yâda dolgulu dişli döşeme (asmolen) yapacağınızı anlamış olacaksınız.

Yazıyı 3 bölümden oluşturacağım:

 1. Bölüm asmolen döşemeler ve TBDY 2018
 2. Bölüm tek yönlü dolgusuz dişli döşemeler ve TBDY 2018
 3. Bölüm kaset döşemeler ve TBDY 2018

Sayısal örneklerde vereceğim.

1.BÖLÜM: Asmolen Döşemeler ve TBDY 2018

Eğer dişli döşeme yapmışsanız ve dişlerin arasını (kirişlerin arasını) herhangi bir dolgu ile doldurmuşsanız bu asmolen döşemedir. Tek yönlü asmolen döşeme olduğu gibi çift yönlü de olabilir. Yazıda kullandığım “asmolen döşeme ” tabiri, hem tek yönlü, hem çift yönlü asmolen döşemeleri kapsar.

 • Asmolen döşemeli sistemler ne yaparsanız yapın yüksek sünek olmaz.
 • Asmolen döşemeli sistemler, ya sınırlı sünek olur ya karma olur.
 • Asmolen döşemeli sistemlerde perde kullanmazsanız, bu sistem sınırlı sünektir.
 • Asmolen döşemeli sistemlerde kolon kiriş yanında yüksek sünek perde kullanırsanız bu karma sistemdir.
 • Yüksek sunek ile ilgili bir şey yazmıyorum, çünkü asmolenin yüksek süneği olmaz.

DTS 3 ve DTS4 olan binalarda hiç perde kullanmadan, sadece kolonlu kirişli asmolen yapabilirsiniz. Bu durumda,  R=4 olacak  ve en fazla bina yüksekliğiniz 17.5 metre olacak(A31)

DTS3 ve DTS4 olan binalarda, kolon kiriş yanında, yüksek sunek perde kullanarak da asmolen yapabilirsiniz. Bu durumda perdeleriniz boşluklu da olabilir boşluksuz da olabilir. Bu sistem karma sistemdir. Bu durumda perdeleriniz en %75 devrilme momenti almalıdır(kolonlara %25 kalıyor). Eğer perdeleriniz boşluklu ise R=6 olacak, bina yüksekliğiniz en fazla 28 metre olacak(A23). Eğer perdeleriniz boşluksuz ise R=5 olacak ve bina yüksekliğiniz en fazla 28 metre olacak(A24). …Perde koydunuz ama aldığı moment %74. Yani %75 den küçük.

Böyle bir şey yapamazsınız.

Mutlaka %75 sağlayacaksınız, %74 ise o perdeleri yok kabul edeceksiniz ve R=4 alacaksınız en fazla bina yüksekliğinizde 17.5 metre olacak.%75 perde momenti sağlamayan perde size yarar getirmeyecek.

DTS1 ve DTS2 olan binalarda sadece kolon ve kirişten oluşan asmolen bina YAPAMAYACAKSINIZ.

DTS1 ve DTS2 olan binalarda mutlaka yüksek sunek perde koyacaksınız, bu perdeler en az %75 devrilme momenti alacak. Bu perdeler boşluklu da olabilir boşluksuz da olabilir. Eğer bu durumda boşluklu perde kullanacaksanız R=6 alacaksınız, bina yüksekliğiniz en fazla 17.5 metre olacak(A23). Bu durumda boşluksuz perde kullanacaksanız R=5 olacak ve en fazla bina yüksekliğiniz 17.5 metre olacak(A24). DTS1 ve DTS2 olan bu binalarda perde devrilme momentiniz %74,99 dahi olsa asmolen yapamazsınız. Bu sistemden vazgeçeceksiniz ya da perde koyup %75’e getireceksiniz.

2. Bölüm: Tek Yönlü Dolgusuz Dişli Döşemeler ve TBDY 2018

Tek yönlü kirişler atarak(sadece x yönü ya da sadece y yönü) döşeme oluşturmuşsanız ve bu kirişlerin arası dolgu ile doldurulmamışsa, bu sistem tek yönlü dişli döşeme sistemdir. Yukarıda asmolen  döşeme şartları ne ise aynen tek yönlü dolgusuz dişli döşemeler için de geçerli. Harfiyen geçerli, R katsayılarından bina yüksekliklerine kadar her şey ayni.

3. Bölüm: Kaset Döşemeler ve TBDY 2018

Eğer döşemeler, hem x yönü hem y yönünde, belli aralıklarla yan yana kirişler atılarak oluşturulmuşsa ve göz göz bölgeler oluşmuşsa ve bu gözlerde dolgu yoksa bu döşemeler kaset döşemelerdir. Kaset döşemelerle ilgili herhangi bir kısıtlama TBDY2018 de yoktur. Yüksek sunek yapabilirsiniz, karma yapabilirsiniz ve normal sunek yapabilirsiniz.

Ahmet CELIKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

541973 0151

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

1 YORUM

 1. KASET DÖŞEME TANIMINDA ÇİFT YÖNLÜ KİRİŞCİKLER ARASINDAKİ BOŞLUKTA DOLGU YOKSA BU KASET DÖŞEMEDİR DİYE TANIM ORTAYA ÇIKIYOR. O BOŞLUKTA KÖPÜK GİBİ BİR DOLGU OLSA BİLE KASET DÖŞEME TANIMINDAN ÇIKIYOR MUYUZ ?
  KÖPÜĞÜ KALIP OLARAK KULLANMA MAKSATLI KULLANMAK İSTİYORUM. TEKRAR ÇIKARMAK ZOR OLDUGU İÇİNDE KALMASI MALİYETSİZ VE İŞÇİLİKSİZ .
  BU KONUYA AÇIKLIK GETİREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM .
  TÜM YAZINIZ İÇİN TEBRİK EDERİM. İYİ ÇALIŞMALAR .. EMRE SAMET ÖZ – İNŞAAT MÜHENDİSİ – HATAY – 0(507)265 3959

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Bu yol gerçekten çok güzel bir mimariye sahip. Camp Adventure adlı inanılmaz ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış doğa yürüyüş yolu ve gözlemevi, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde,...