TBDY2018=Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği. Taslak yönetmelik. Muhtemelen bu yil içinde yürürlüge girecek.

 

TBDY2018 icin hazirlanan deprem haritalari, tabiki kağıt üzerinde değil.  Artik yazilim sektorünün de  gelismesi ile(dogal olarak teknoloji), elektronik ortamda bu haritalara ulaşılabilecek.

 

Peki TBDY2018’e göre kac tane deprem haritası olacak? Yani,eger deprem haritalari eskisi gibi kağit uzerine işlenseydi, kaç tane deprem haritamız olacaktı? Yine baska bir benzetme ile, bugün her muhendislik ofisinde(inşaat mühendisliği) asilı olan bir tane Türkiye Deprem Bolgeleri haritasi yerine, kac tane deprem haritasi asılı olmasi gerekecek?

 

TBDY2018 de dört adet deprem tanımı mevcuttur. Bu depremler, en büyükten en küçüğe olmak üzere: DD1, DD2, DD3 ve DD4 depremleridir. Yani proje dizayn ederken, deprem kuvvetlerinin hesabında bu depremler kullanilacak. TBDY2018 de adi gecen DD2 depremi, halihazirda şu an yürürlükte olan deprem yönetmeligimizdeki tasarim depremine denk geliyor.  Yürürlukteki yönetmeligimiz(TDY2007) ‘de zaten yeni yapi dizayninda tek deprem kullanilıyordu, bu deprem tasarim depremiydi, bu deprem DD2 depremiydi. TBDY2018’ de ise tasarim depreminin yanina üç adet daha eklenmiş ve yelpaze biraz genişletilmiş. TBDY2018 ‘de de ağirlik tasarim depremi dediğimiz DD2’ de olacak, ancak bir takim performans gereklerinin saglanması icin diger depremlere göre(DD1, DD3, DD4) tetkikler yapilacak/yapilabilecek.

 

TBDY2018 de artık deprem tehlikesine göre direkt spektral ivmeler olacak.Yani (Ss) degerleri. Haritadaki (Ss) degerleri direkt spektral ivmeler.Halen ugrastiginiz gibi (A )degeri ile, (Ao) degeri ile,S(T) degeri ile ugrasmayacaksiniz. Bunun yaninda TBDY2018 ‘de,  1 saniyelik periyot’a denk gelen spektral ivme katsayilarida  verilecek. Bu degerde (S1) olarak anılmakta.Yani 1 saniyelik periyot’a denk gelen ivme katsayisi. (S1) degerinden yararlanarakta köşe periyotlari dedigimiz Ta ve Tb  degerleri, deprem buyuklugune ve zemine baglı olarak bulunabilecek.(TDY2007 deki durumu hatirlayin, her deprem bolgesine gore sabit bir Ta, Tb degeri vardi onu kullaniyordunuz). Dolayisiyle artik Ta ve Tb degerlerinin tespitinde de deprem buyuklugu, zemin durumu dikkate alinmış olacak ki daha gercekçi bir yaklaşim.

 

Bu açiklamalardan sonra başlıktaki sorunun cevabına gecelim. (Ss) harita spektral ivmesi var dedik. Bu ivmeye (katsayı) deprem tehlikesine gore büyüyen küçülen bir ivme dedik. Dort tane tanimli deprem duzeyi olduguna gore(DD,DD2,DD3,DD4). her biri icinde farkli ivme katsayilari tanımlanacak. Yani buradan dört tane harita geliyor. Birde ne dedik (S1) ivmesi (katsayi) dedik.(S1) ivmesinden de köse periyotlari buluyorduk. Her deprem duzeyi icinde (DD1, DD2, DD3, DD4) ayri ayri bu (S1) ivmeleri tanimlanmalı. Yani dört haritada buradan geliyor. Toplam deprem harita sayımiz ne etti:

4+4=8

Yani TBDY2018 taslak yonetmelığinde artik (8) adet deprem haritamiz olacak. İnsaat muhendislik ofislerinde  artık duvara (8) adet deprem haritası asılacak…

 

 

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here