Ana Sayfa Güncel Türk Müteahhitler Avrasya’ da Faaliyete Geçti

Türk Müteahhitler Avrasya’ da Faaliyete Geçti

Geçtiğimiz yıl yurtdışında, Türk vatandaşı olan müteahhitler 19,4 milyon dolarlık proje yapmışlardı. Bu projelerin %46’sı ise Avrasya bölgesi tarafında faaliyete başladı.

Erdal Çelikel tarafından AA için yapılan bir habere göre, (TMB) Türkiye Müteahhitler Birliği başkanlığı görevini yürüten Mithat Yenigün, 2018 yılında yaşadığımız jeopolitik risklere, ekonomik ve ticari sorunlara rağmen 19,4 milyar dolar değerinde proje yaptıklarını ve önceki yıla nazaran yüzde 28,2’lik artış gösterdiğinden bahsetti.

Hayata geçirdikleri projelerin bölgesel olarak dağılımın, 2018 yılına ait istatistiklere göre Avrasya %46, Orta Doğu %18, Afrika %6, Avrupa %3,2 oldu konusunu vurguladı.

Türk Müteahhitler Piyasasına 50 Milyar Dolarlık Hedef

Sektör hedefi hakkında açıklamalarda bulunan Yenigün, şuan 470 ila 500 milyar dolar arasında uluslararası müteahhitlik piyasası bulunmakta. 2023 yılındaki Türk müteahhitler hedefinin yıllık olarak 30 – 35 milyar dolar seviyelerindeki projeleri yapmak olduğunu ve 2030 sonrasında ise uluslararası pazar payanın 700 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğinin ardından bu pazardan Türk müteahhitler payını %7 seviyelerine yani yıllık olarak 50 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerinden bahsetti.

Yenigün, müteahhitlik Sektörü açısından Irak ve Rusya pazarı önemini korumaya devam edeceğini aktardı. Rusya tarafında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 5 ila 6 milyar dolar arasındaki proje tutarının bu yılda yapılabileceğini söyledi

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Beton dökümünde KATKI MADDESİ önemi!

BETON DÖKÜMÜNDE BETON KATKISI ÖNEMİ !  Betonun üretim aşamasındayken ya da beton dökümünden önce transmiksere betonun özelliklerini geliştirme amacıyla ilave edilen maddelere Beton Katkısı denir. Katkı...