İMO ne? İnşaat Mühendisleri Odası.

Türk Tabipler Birliği de, İMO’da meslek birliği. Aralarındaki fark nedir biliyor musunuz? Birinin yeterli birinin yetersiz olması. Fark bu. Yetersiz, gereksiz bir birlik konumunda olan İMO. Yani İnşaat Mühendisleri Odası.

Türk Tabipler Birliğine bir bakın. Üyeleri için neler yapıyor. Bir de inşaat mühendisleri odasına bakın üyeleri için neler yapMIyor. En son yine torba yasa da hekimler için bir sürü avantajlar getirildi.Her yıl 60 gün fazladan çalışmış sayılacaklar yani yıpranma payı getirildi. Peki inşaat mühendisleri daha mi az calışıyor, yıpranmıyorlar mı ?.

Hem çalışan hekimlerin hem emekli hekimlerin maaşlarına esaslı zamlar getirildi. Peki İnşaat mühendisleri daha mı az mı çalışıyor, maddi sıkıntıları yok mu?

Ülkenin herhangi bir yerinde bir hekim haksızlığa uğrasa Türk Tabipler Birliği hemen harekete geçiyor, ülkeyi ayağa kaldırıyor, üyesini koruyor, gazetelere sayfa sayfa ilan  veriyor. Peki ülkede hiç haksızlığa uğrayan inşaat mühendisi yok mu?

Türk Tabipler Birliği yine durmuyor. 60 günlük fiili hizmet suresi zammının 120 güne cıkarılması için bastırıyor, hatta 150 gün istiyor, zamların ve iyileştirmelerin geriye dönük olmasın için kamuoyu oluşturuyor.

İnşaat mühendisleri odası ne yapıyor?

Kocaman bir HİÇ. Hala inşaat mühendisleri odası’nın Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı olduğunu sanan üyeler var. Başta inşaat mühendisleri odası olmak üzere bu odalar yetersiz. Yöneticiler yetersiz, yönetim kurulları yetersiz yetersiz de yetersiz. Ne yalan söyleyeyim Türk Tabipler Birliğini kıskanıyorum. İnşaat Mühendisleri Odası da artık şu üyelerinin hakkını bir savunsun, hissettirsin kendini, şartlarını iyileştirsin en azından iyileştirmeye calışsın. Bu işi bilmiyorlarsa Türk Tabipler Birliğini bir takip etsinler, üye nasıl gözetilir, icraat nasıl yapılır bir baksınlar.

Düşüneyim bakalım inşaat mühendisleri odasının en son yaptığı icraat neydi? Sanırım buldum. Gerçi epey zaman oldu ama, inşaat mühendisleri odası çok iyi fatura kontrolü yapıyordu. Ondan sonrada bir şey yapmadı zaten.

Oda yöneticileri doğru düzgün çalışsın. Saçma sapan konularda basın bildirisi yayınlayacaklarına mühendislerin sorunları ile ilgilensinler. İşsiz mühendislerle ilgilensinler, çalışanların sosyal haklarıyla ilgilensinler, düşük ücretlerle ilgilensinler,, inşaat firmalarında çalısan ama çay getirip götüren üyelerin sorunlarıyla ilgilensinler, sürekli açılan yetersiz mühendis yetiştiren fakültelerle ilgilensinler.

Eğer oda yöneticileri buraları sadece siyasete geçmek için bir basamak olarak görüyorlarsa da o makamı hemen terk etsinler. Türk Tabipler Birliğini örnek alsınlar…

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

05419730151

 

2 YORUM

  1. Bırakın bizim haklarımızı savunmayı arkadaşlarım. Ülkede tren kazası oluyor. Kaza ile alakalı teknik hataları ülkemizin gazetecileri ve jeoloji mühendisleri kamoyu ile paylaşıyor. Eyvahlar olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here