Yapılan bir araştırma sonucunda, 150 ülke arasında LEED yeşil bina sertifikası alan ülkeler içinde Türkiye’ de yer aldı. Bu dünya sıralamasına göre, Türkiye en çok yeşil bina sertifikası alan ülkeler arasında 6. Sırada yer alıyor.

Aerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından yapılan araştırma sonucu, belirlenen ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Bu araştırmaya göre, çevre dostu yeşil bina sertifikaları alan ülkeler arasında Türkiye 10. sırada yer aldı. Geçen sene Aralık ayı itibari ile yapılan değerleme sonucunda ise Türkiye, toplamda 10.90 milyon metrekare sınıflandırılmış bina alanı içindedir. Ayrıca 337 adet sertifikasını almış ve ABD hariç dünya sıralamasına göre ise 6. sıraya hızla yükseldi.

Yeşil Sertifikalı Bina Sayısının Arttırması Gerekli

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de gelişmekte olan gayrimenkul pazarında ki yeşil bina ile çevre dostu yapıların oluşturması dünya geneline de taşınacak. Bu yapılanma ile birlikte ülkemize olan yabancı yatırımlar artacak. Türkiye’nin önde gelen vizyoner firması Altensis’in kurucu ortaklarından biri olan Emre Ilıcalı, Türkiye’de sertifika alınmış yerlerin tahmini yüzde 60’ına imza attı. Ilıca, Dünyada farklı olmak için çaba gösteren ülkelerin, yeşil sertifikalı bina sayısını arttırması gerektiğine değindi.

Türkiye Yeşil Bina Sertifikasında 6. Sıraya Yükseldi

Amerikan Yeşil Bina Konseyi sıralamasına göre; Kanada 46,81 milyon metrekare, Kore 12.15 milyon metrekare, Hindistan 24.81 milyon metrekare, Çin 68.83 milyon metrekare, Brezilya 16.74 milyon metrekare sertifikalandırılmış alan ile Türkiye’nin önüne geçmiş oldu. Daha önceki sıralamalara göre, Türkiye’nin önünde gelen ülkeler, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayvan Türkiye’nin gerisinde kaldı.

Türkiye’nin İhtiyacı Olan Adımlar

Ilıcalı, ‘’ Türkiye’ nin yapısal ve kentsel dönüşüm adına ihtiyacı olan adım, karbon emisyonlarının azaltılması, su verimliliği, hammadde kullanımının azaltılması ve iç mekan yaşam kalitesi gibi konulardır. 2008 yılından bu yana Türkiye’de yeşil binalar ve sürdürülebilirlik ile ilgili Altensis firması olarak mühendislik ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Tam zamanlı hizmet veren ve bu anlamda kurulan ilk firma olarak Türkiye’nin yeşil dönüşümüne birçok katkı sağlamaktayız’’ dedi.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here