Ana Sayfa Blog Üniversitede Kendini Geliştirmenin Yolları

Üniversitede Kendini Geliştirmenin Yolları

Bu yazı tecrübelerimi aktardığım bir yazı değil, araştırmalarımın sonucu paylaştığım bir yazıdır!

Bugüne kadar “Üniversite bitirmek değil, kendini geliştirmek önemli.” Cümlesini pek çok kişiden duydum. Üniversiteyi kazandıktan sonra bu cümleyi biraz daha açıp Üniversitede Kendimi Nasıl geliştirebilirim ? diye düşündüm. Daha sonra mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencilerini ilgilendiren, üniversitede kendini geliştirmek için neler yapılabilir diye bir araştırma yaptım. Bu araştırmayı sizinle paylaşmak istedim umarım yararlı olur.

 

1-)Okul Kulüplerinde Görev Almak

Okul kulüplerinde görev almak sizin yeni insanlarla tanışmanızı sağlayacaktır. Ne kadar çok çevreniz olursa iş hayatında o kadar çok bağlantınız olur. Bunun yanı sıra okul kulüplerinin düzenlediği üyelere özel organizasyonlara ve etkinliklere katılma fırsatını yakalarsınız. Kendi kulübünüzü kurabileceğinizi unutmayın.

2-)Sivil Toplum Örgütlerinde Görev Almak

Sorumluluk alma, yeni beceriler kazanma, boş zamanlarını değerlerlendirme, yeni bağlantılar kazanma gibi pek çok katkısı var. Şirketler CV’leri incelerken bu bölüme dikkat ettiği söyleniyor.

3-)Staj Yapmak

Zorunlu stajlar dışında zamanınız ve imkanınız varsa mutlaka gönüllü staj yapın. Size iş hayatını görme, tecrübeli kişilerden tavsiye alma, tecrübe kazanma, uygulamalı öğrenme gibi pek çok şey katacaktır.

4-)Dil Öğrenmek

Yurt dışındaki kaynakları araştırmak sizi oldukça öne atacaktır. Sektörle ilgili paylaşılan yazıları yabancı kaynakları takip ederek türkçeye çevrilmesini beklemeden inceleyebilirsiniz.

5-)Bilgisayar Programı Öğrenmek

Alanınızla ilgili programları (AutoCad , Rhino , 3Dmax , Sketchup, Adobe Photoshop , MS Word ve Excell, Solid Work vs.) iyi derecede öğrenmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu programlar okullarda ileri seviye olmasa da öğretiliyor fakat uzmanlaşmak sizin elinizde.

6-)Kaynakları Kullanmak

Kütüphanelerdeki veya internetteki ulaşılabilir tüm kaynaklardan alanınızla alakalı ilginizi çeken, uzmanlaşmak istediğiniz konularda araştırmalar yapın.

7-)Organizasyonlar

Seminerler, konferanslar, şantiye gezileri…  hepsi size faydalı olacaktır. Alanınızla ilgili okulda öğrendiğiniz teorik bilgileri uygulamalı görmek veya tecrübeli kişilerden yaşanmış örneklerle dinlemek sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bölümünüzün okul kulübü bunları organize edecektir takip edin.

8-)Tavsiye Almak

Uzmanlaşmış tecrübeli kişilerle iletişime geçerek öneriler almak en iyi yoldur. Bu kişilerle mesleki gezilerde, staj yaparken, konferans ve seminer sonrası konuşmacılarla iletişime geçerek bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra LinkedIN oldukça etkili bir yöntem.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Artun Taha SU
Artun Taha SU
Balıkesir Üniversitesi || Bursa

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

Otopark Yönetmeliği Ertelendi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Hazırlanan Otopark Yönetmeliği'nin yürürlük tarihi 30 Haziran 2020 tarih 31171 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan "Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"...

Kanal İstanbul projesi ile ilgili çevre düzeni plan değişikliği ile imar planlarının 3 etabı onaylandı.

Kanal İstanbul Projesi İmar Planlarının 3. Etabı Onaylandı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Proje alanını kapsayan, "İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000...

SON YORUMLAR