Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Üstünde Kayak Pisti Bulunan En Temiz Elektrik Santrali

Üstünde Kayak Pisti Bulunan En Temiz Elektrik Santrali

Danimarka’nın başkenti Kopenhag üstünde kayak pisti bulunan en temiz elektrik santrali açmaya hazırlanıyor. Proje, Danimarka’nın 2025 yılına kadar karbon emisyonunu sıfıra indirerek, dünyanın sıfır karbon başkenti olma hedefinin bir parçasını oluşturuyor.

Atık yönetimi ve elektrik santralleri kurulurken, şehir sakinlerinin olumsuz etkilenmemesi için genellikle şehrin dışındaki bölgeler seçilir.

Bjarke Ingels Group şirketi tabularının dışına çıkarak hem yaratıcı hem de sürdürülebilir bir mimari örneği ile karşımıza çıkıyor. Kopenhag’da inşa edilecek yeni elektrik santralinin tasarımı Bjarke Ingels Group şirketine ait.

Üstünde kayak pistide bulunmakta
Doğayla barışık çevre dostu.

Amager Resource Center ismini taşıyan tesis, çöp gazından elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyor. Tesis aynı zamanda, 600 metre uzunluğunda dünyanın en uzun yapay kayak pisti ve en yüksek yapay tırmanma duvarını da kullanıma sunacak. Ayrıca dış görünüm olarak da eşi benzeri bulunmayan bu yapı Danirmarka’nın simgelerinden biri olmaya doğru ilerliyor. Bunun yanısıra Bjarke Angels Group şirketi bu yapısıyla birlikte ne kadar prestijli bir şirket olduklarını da tekrar gözler önüne seriyor.

 

Ayrıca çok özel bir manzaraya sahip.

Kayak Pistli Bu Santral 60.000 Hanenin Enerji İhtiyacı Karşılayacak

2013 yılında inşasına başlanan Üstünde kayak pisti bulunan en temiz elektrik santrali konumunda olacak olan ve 670 milyon dolara mal olan Amager Resource Center enerji tesisinin yılda 400.000 ton atığın yakılması ile 60.000 hanenin enerji ihtiyacını karşılaması hedefleniyor. Bu ayrıca Danimarka adına bir rekor özelliği taşıyor.

 

Bu kayak pistli santral birçok haneye enerji sağlayacak.

Dünyadaki En Temiz Çöp Yakma Tesisi

2018 yılının ilerleyen aylarında hizmete girmesi planlanan tesiste kullanılan teknolojiler ve filtreleme sistemleri ile kükürt emisyonu 99.5; azot oksit emisyonunun ise yüzde 90 oranında azaltılacağı belirtiliyor. Şehrin önceki santraline oranla daha az karbondioksit üretecek tesis yetkililere göre bu oranlarla birlikte dünyadaki en temiz ve en verimli çöp yakma ve enerji üretme tesisi olacak.

 

Bu sayede Dünya’nın hem kayak pisti olan hem de en temiz santrali olacak.

Geri Kazanım Hiç Bu Kadar Kreatif Olmamıştı

Tesisin çatısında bulunan kayak pisti, asansör ile çıkılacak 86 metre yükseklikten zemine uzanıyor. 600 metre uzunluğundaki pist, farklı eğimler ile derecelendirilerek 3 bölüme ayrılmış. Farklı zorluk seviyelerine sahip pist, eğimin yüzde 45’e kadar yükseldiği profesyonel kayakçıları da ağırlamak için uygun. Güvenlik açısından sorun yaşamamak açısından yetkililer, pistin kurulumu için dünyanın önde gelen kayak güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışmayı da ihmal etmemiş.

Ayrıca santralin etrafına futbol sahaları, go kart pisti ve su sporları için alanlar inşa edilecek. Faaliyete girecek santrali, ilk bir yıl içinde 57 bin kişinin kullanması hedefleniyor. 2025 yılına kadar sıfır karbon başkenti olma hedefi ile yola çıkan Kopenhag, enerji verimli bu temiz santral ile tüm dünyaya kreatif geri kazanım yolları konusunda ilham veriyor.

Karbonsuz Şehir Copenhag

Santral bu haliyle keyif almaya dair hazcı bir sürdürülebilirlik nosyonunu somutlaştırırken, Kopenhag şehrinin 2025’te Dünya’nın ilk karbonsuz şehri olma hayaline paralel bir program yükleniyor. Kentsel rekreasyon alanı ve çevre eğitim birimi ile CopenHill, sosyal bir altyapıyı mimari bir sembole dönüştüren 41,000 metrekarelik  bir atık yakma ve enerji üretim tesisi.

Copenhill ilk günden beri planlanan sosyal etkileri ile kamusal bir altyapı projesi olarak ele alındı. Yanındaki 50 yıllık atık enerji santralinin yerini alan CopenHill’ in yeni atık yakma tesisleri, atık yakımı ve enerji üretimindeki en son teknolojileri entegre ediyor. Su kenarındaki konumundan dolayı su kayağından go-kart yarışlarına kadar türlü ekstrem sporların yapıldığı alandaki yeni enerji santrali; kayak, yürüyüş ve tırmanışı da heyecan sevenlerin yapılacaklar listesine ekliyor.

Ömer Can Ergüç

- Advertisement -

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

Kaynakça:

https://www.dunya.com/dunya/copunu-dahi-bosa-harcamayan-ulke-danimarka-haberi-384947

https://www.arkitera.com/proje/copenhill-enerji-santrali-ve-kentsel-rekreasyon-alani/#:~:text=CopenHill%3B%20%C3%BCst%C3%BCnde%20kayak%20pisti%2C%20y%C3%BCr%C3%BCy%C3%BC%C5%9F,yeni%20nesil%20bir%20enerji%20santrali.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

İnşaat işçileri defile yaparsa…

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Hükümet Konağı’nın inşaatında çalışan işçiler strafordan yaptıkları podyumda defile düzenledi. Ellerine aldıkları mala, keser ve çimento mikseri ile ünlü mankenlere taş...

SON YORUMLAR