Ana Sayfa İş Güvenliği Yargıtay Kararı Bozdu ''Bilinçli Taksirli Öldürme'' Var

Yargıtay Kararı Bozdu ”Bilinçli Taksirli Öldürme” Var

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Marmarapark AVM inşaatı şantiyesinde 11 Mart 2012’de çadırda çıkan yangın sonucu 10 işçinin yanarak ölmesine ilişkin karar, Yargıtay’ın 12. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Yeni karara göre sanıklara “taksirle öldürme” suçundan değil, “bilinçli taksirle öldürme” suçu yönünden değerlendirme yapılmasını istedi. Bu karar sonrasında, cezalar yarı oranına kadar artırılabilir duruma geldi.

Esenyurt şantiye yangını davasına bakan Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi daha önce konu ile ilgili “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 4 sanığa 10’ar, 2 sanığa 6’şar, 1 sanığa da 5 yıl hapis cezası vermişti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi ise kısmen bozma ve onama yoluna gitti. Yargıtay bu kararında, asıl şirket Ka.. İnşaat ile taşeron Kal.. İnşaat arasında yapılan sözleşmeye göre “uyarılara rağmen önlem alınmaması halinde sözleşmenin feshedilebileceği” maddesi olduğu hatırlatıldı. Bu nedenle ölümlerde ”bilinçli taksirle öldürme” suçu olduğuna hükmetti.

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Depremden sonra vatandaşlar benzinliklere akın etti

Balıkesir’de yaşanan 4,6 ve 4,3 büyüklüğünde iki depremin ardından vatandaşlar kendini çocuklarıyla birlikte sokağa attı. Balıkesir’de yaşanan depremlerin ardından halk sokağa döküldü. Panik halinde ne...