Ana Sayfa Blog Yeşil Bina Nedir? Peki Ama Neden Yeşil Bina?

Yeşil Bina Nedir? Peki Ama Neden Yeşil Bina?

Hepinize merhabalar sevgili Sanal Şantiye okurları :) İsmim Halil, Gazi Üniversitesi’nde İnşaat mühendisliği okuyan bir kardeşinizim. İlk yazımı paylaşmaktan dolayı tarif edilmez bir şekilde mutluluk(mutluluklar da diyebiliriz) içindeyim. Çok çok ilgilendiğim bir alan olan ” Yeşil Bina ve Binalar ” hakkındaki yazıma ‘’Bismillah’’ diyerek  başlıyorum.

Bugün sizlere ”Sürdürülebilir” bir gelecek için gerekli olan Yeşil Bina nedir onu tanıtmak istiyorum. Şimdiye kadar binaları genellikle dayanıklılık, dayanım, ekonomiklik, konfor gibi kriterlere göre değerlendirirken artık bu kriterlere bir yenisi daha eklendi. Binanın ne kadar çevre dostu olabileceği.”

Binalar, çevre üzerinde doğrudan ve dolaylı kapsamlı etkilere sahiptir. Binalar inşaat, kullanım, yenileme, yeniden kullanıma hazırlama ve yıkma işlemleri sırasında enerji, su ve hammaddeleri kullanır, atıklar üretir, kirli gazlar ortaya çıkarır ve nihayetinde çevreyi kirletirler. Bu etkileri gören yetkililer tarafından bu etkileri azaltacak bir kavrama ihtiyaç duyulmuş ve bu kavram ”Sürdürülebilirlik” olarak adlandırılmıştır.

”Geleceğimize zarar vermeden  günümüz ihtiyaçlarını karşılayabilmek”, ”Sürdürülebilirlik” kavramını ve bu kavramla hedeflenenleri kısaca anlatıyor. Peki ya ”Sürdürülebilirlik” uygulamalarına nereden başlamamız gerekiyor? Tahmin etmesi gerçekten çok kolay..  Tabi ki de en temel ihtiyacımız olan ve barınma ihtiyacımızı karşılayan ”BİNALAR”.

Binalar, dünyada enerjinin yaklaşık üçte birini kullanmaktadır. Yeşil binaların hedefleri arasında ise kullanılan bütün enerjilerde enerji tasarrufu sağlayabilmek, enerji tasarrufunun yanında doğayı koruyabilmek ve konforlu (ergonomik) bir yaşam ortamını insanlara sunabilmek vardır.

Susuzluktan küresel ısınmaya, doğal kaynakların hızla tükenmesinden çevre kirliliği sorunlarına kadar gelecekte bizi bekleyen tehlikelere karşı ilaç niteliğinde olan bu binalar yavaş yavaş dünyada ve ülkemizde uygulanmaya başladı. Elbette ”Yeşil bina” olabilmek için uyulacak şartnameler ve bu şartnameleri belirleyen kurumlar bulunmakta. Türkiye’de ”Çedbik”, Amerika’da ise ”LEED” kendilerine ait Yeşil Bina Sertifika sistemlerini oluşturan kurumlar arasında en çok göze çarpanlar arasında yer almaktadır.

Yeşil Binalar Ne Gibi Fayda Sağlar?

 • Daha güvenilir ve sağlıklı yaşam alanları oluşur.
 • Daha konforlu yaşam alanları oluşur.
 • Enerjide dışa bağımlılık büyük ölçüde azalır.
 • Isınma giderleri büyük ölçüde azalır.
 • Gömülü enerji azalır(Sonraki yazılarda uzunca değinilecek)
 • %70’e varabilen enerji tasarrufu sağlanabilir.
 • Yapım aşamasında çevreye olan zarar en aza indirgenir.
 • Hafriyat sırasında ortaya çıkan atıklar değerlendilir.
 • Yağmur suları arındırılıp çeşitli işlerde kullanılır.
 • Güneş enerjisi ve doğal ışıklardan yararlanılır.
 • Sera etkisi azaltılır.
 • Yerli malzemeye daha çok önem verilecek.

Özetle enerji, ulaştırma, sağlık, su verimliliği, atık yönetimi, arazilerin değerlendirilmesi gibi toplumu doğrudan etkileyen konulardaki sorunları çok aza indirecek ya da ilerleyen zamanlarda kökten çözecek.Biz de bu sorunları çözmek için elimizden geleni belki de daha fazlasını yapmak zorundayız.

Zira, doğa insan olmadan da yaşayabilir,ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.Daha şuurlu mühendisler olmamızı dileyerek bambaşka yazılara doğru yelken açıyorum.😊

Ayrıca sizlere yararlı olması açısından ülkemizde ”Yeşil Bina Teknolojileri” ile ilgilenen ÇEDBİK’in web adresini alt tarafa bırakıyorum.

https://cedbik.org/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Halil Enes Özdemir
Kâinattan hâlıkını soran bir seyyah Halil Enes Özdemir Gazi Üni/İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Deprem izolatörü ilk kez konut projesinde

 Türkiye’de deprem izolatörlerinin uygulandığı ilk konutlar Başakşehir’de hayata geçiriliyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de daha önce birçok alanda uygulanan deprem izolatör sistemi ilk kez konutlarda uygulandığı...

Avrupa Neden Gökdelen İnşa Etmiyor ?

Dünya üzerinde bulunan kıtalar arasında Avrupa, en gelişmiş, yoğun nüfuslu ve ekonomik olarak refah seviyesi oldukça yüksek sayılabilecek kıtalardan birisidir. Peki buna rağmen neden...

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo Dolabı

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo DolabıYaşam alanınızda gerek işlevselliği gerekse de tasarımları ile kullanım kolaylığı sağlayan VitrA, banyolarınıza da alternatif çözümler getiriyor....

Betonarme Statiği/Çelik Statiği/Ahşap Statiği

Statik, betonarmede de aynı, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Dinamik betonarmede de ayni, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Bir mühendis statik ya biliyordur...

SON YORUMLAR