Ana Sayfa Güncel Yeşil Binalarıyla Türkiye Avrupa Birincisi

Yeşil Binalarıyla Türkiye Avrupa Birincisi

Çevre ve enerji tasarrufu konularının dünya genelindeki önemi her geçen gün artarken yeşil binalarıyla Türkiye öne çıkan ülkeler arasında. Su ve enerji merkezli tasarruflu olmasıyla ayrılan yeşil binaların sayısında nisan ayı verileri ortaya çıktı. Buna göre 400 yeşil binasıyla Türkiye, Avrupa ülkeleri sıralamasında ilk sırada yer alırken genel sıralamada ise altıncı konumda. 2017 yılında ilk 10 ülke arasında olmayı başaran Türkiye’nin sertifikalı yeşil bina sayısındaki artış önemli bir başarının da habercisi. TOKİ Dergi haberine göre binaların yeşil olma özellikleri aynı zamanda değeriyle da orantılı durumda. Binanın satış ve kira fiyatlarının arttırılmasında etkili olurken çevre dostu özelliği de tüm dünya genelinde pozitif bir durumu da peşi sıra getiriyor.

Yeşil Bina Sertifikaları

2007 yılı içerisinde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin kurulmasının ardından sayıları hızla artan yeşil binalarda Türkiye, son yıllardaki yatırımlarıyla öne çıkıyor. Binanın yeşil olma özelliği konusunda BEST sertifikası var olurken ABD özelinde ise LEDD sertifikalı alımı da söz konusu. Ayrıca İngiltere kaynaklı olarak ise binanın BREEAM alması gerekebilir. Almanya yeşil bina sertifikası DGNB olarak bilinirken yeşil binaların sertifikalarının %90’ı ise LEED olma özelliği taşıyor. Türkiye’de 2015 yılında yeşil bina sertifikası başlatılırken BEST olarak “Binalarda Ekolojik ve Sürdürülebilir Tasarım Sertifikası” verilmeye devam ediyor.

Yeşil Binalarıyla Türkiye Hızlı Yükseldi

Amerikan Yeşil Bina Konseyi olarak da bilinen USGBC tarafından yapılan açıklamada ilk sırayı Kanada aldı. Kanada’nın ardından Çin, Hindistan ve Brezilya ile Güney Kore’de yeşil binalarıyla adından söz ettiren ülkeler arasında bulunuyor. 6.ıncı olmayı başaran Türkiye’de toplamda 400 bina olduğu belirtilen açıklamada 11.3 milyon metrekarelik alanın sertifikaya sahip olduğu da vurgulandı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Malzeme Bilimi | Elastik Gerilim ve Çeşitleri

Elastik bir yapı gerilime maruz bırakıldığında, orantılı bir miktarda şekil değiştirme meydana gelir. Uygulanan gerilmelerin meydana gelen şekil değiştirmelere oranı her zaman sabit olarak...