Ana Sayfa Güncel Yılın İlk Döneminde Yabancıya Konut Satışı 20 Binlerde

Yılın İlk Döneminde Yabancıya Konut Satışı 20 Binlerde

- Reklam-

GYODER tarafından gerçekleştirilen istatistik veri paylaşımlarında yılın ilk dönemi için yabancıya konut satışı ciddi düzeyde artış gözlemlendi. Geçen yıla kıyasla artış oranı %68,9 olurken toplamda satış sayısı 19 bin 952 olarak açıklandı.

Konut Satışlarında 2019 Yılının İlk Yarısı Verileri

Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2019-2.Çeyrek Raporu’nda var olan verilerden yabancıya konut satışında rakamlar dikkatleri çekiyor. İkinci çeyrek konut satışlarında 2018 yılına kıyasla %27’lik düşüş olsa da seviyede artış saptandı. İlk 6 aylık dönemler arası kıyaslama ise iç pazarda %22’lik gerileme gözüküyor. 505 bin 796 adet konut satışıyla kapanma durumu söz konusu olurken ikinci el satışlarda ise çok daha az düzeyli düşüş göstergesi var. İkinci el konutlarda satışlarda düşüş %17 olurken sıfır konut alımlarında ise %38,6’lık bir azalma mevcut. İpotekli konut satışlarında da %60 seviyesinin üstünde azalmanın olması taleplerde yaşanan daralmayı gösterir nitelikte.

Yılın İlk Döneminde Yabancıya Konut Satışı 20 Binlerde

Yabancıya Konut Satışı Sevindiriyor

- Reklam-

Yabancıya konut satışı ise her geçen artmaya devam ediyor. 2019 yılı ilk yarısı özelindeki verilerde artış %68,9 olurken Irak, İran ve Rusya tercihlerde öne çıkıyor. Türkiye’yi tercih eden üç ülke vatandaşı öne çıktığı gibi daha ziyade sıfır konutlar satılıyor. Yabancılara konut satışının en fazla olduğu kent ise İstanbul. %44,3 paya sahip olan İstanbul’un ardından ikinci sırada Antalya geliyor. Daha çok yazlık alımları da söz konusu olurken Rus vatandaşlarının Türkiye’de konut alımlarında yükselişe geçtiği görülüyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Sağlık Bakanı Koca: “Durumu ağır olan vatandaşımız bulunmuyor”

Elazığ depremi hakkında konuşan Bakan Kurum: "Dün itibariyle yıkımı acil olan ağır binaların yıkımlarını başlattık" Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, durumu ağır olan vatandaş bulunmadığını...