Ana Sayfa Blog Yol Kenarı Denetim İstasyonları

Yol Kenarı Denetim İstasyonları

Fazla ağırlığa sahip araçlar yolların bozulmasına ve çeşitli kazalara sebep olabilmektedir. Burada ortaya çıkan bu istasyonlar, araçları denetim yaparak yolların bozulmasını ve kazaları bir nebze de olsa önlemektedir. Ağırlık limitini aşanlara para cezası verilmektedir.

Yol Kenarı Denetim İstasyonu | tr.foursquare.com

1 Ocak 2017 tarihinden önce Ulaştırma Bakanlığına bağlı olan bölge müdürlükleri tarafından yönetilen bu istasyonlar artık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından yönetilmektedir.

 

 

- Reklam-

 

Bu istasyonlar karayolu araçlarının ağırlık ve boyut kontrollerini yapmaktadır.

Hangi Araçlar Kantara Girmeli ?

Bu araçlar istasyona girmek zorundadır aksi halde para cezası uygulanabilir.

Kantar cisimlerin ağırlığını ölçtüğümüz alettir. Denetim istasyonlarında özel bir alet olarak bulunan kantar ticari araçların ağırlığını ölçer. Türkiye’de birçok şehirde bu istasyonlardan vardır. İstasyonlarda sadece ağırlık kontrol yapılmıyor ayrıca plaka kontrolü ve sürücü belgesi de kontrol edilmektedir. Bu istasyonlar 7/24 çalışmaktadır.

Zemin Üstü Araç Kantarı | baskentkantar.com.tr

İlk defa bu istasyonlara girenler kantara genelde hızlı girer ve ağırlığı gerçek ağırlığına göre fazla çıkar dolayısıyla para cezası alır. Polisler uyarsa bile bu hataya düşülmektedir. O yüzden bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Denetim istasyonuna yaklaşan sürücüler uyarı tabelalarını görüp aracın hızını yavaşlatıp istasyonlara girmelidirler. Yine dediğimiz gibi ilk defa bu deneyimi yaşayanlar kantara hızlı giriyor ve ceza alıyorlar ve de çok şaşırıyorlar. O yüzden yavaşça istasyona girmeli ve kantarda aracın ağırlığını ölçtürmelidir.

Denetim İstasyonu Tabelası | zarataahhut.com

Kantara Girmezsek Ne Kadar Ceza Öderiz ?

hurriyet.com.tr

Kantara girmeme Trafik Cezası Yasalarının 65/4 maddesi gereği ağır cezalara tabi tutulmaktadır. Yasada bulunan maddeye göre yol denetim istasyonlarında ışık, ikaz, levha, ses ya da görevli olan kişilerin dur ikazına karşı sürücü durmuyor ve yoluna devam ediyor ise trafik ceza kanuna göre 1835 ₺ idari para cezası verilmektedir. Ancak sürücü ben peşin vereceğim derse yaklaşık 500 ₺ indirim olur ve 1376.25 ₺ ceza öder.

Diyelim ki kantara girdik ağırlığımız fazla çıktı o zaman ne kadar ödeyeceğiz ? Eğer aracın ağırlığı limit ağırlıktan 70 kg fazlalığı var ise 500 ₺, 100 kg fazlalığı var ise 1000 ₺ ceza ödemek zorundadır.

Ağırlık arttıkça para cezası da buna paralel artmaktadır.

Kaynaklar

1- www.ulastirmamemursen.org.tr

2- www.devlette.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Nisan 2020) -

SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al
Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Muhammed Ali Köse
Muhammed Ali Köse
Sakarya Üniversitesi 2.sınıf İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Gümüşhane'li Mühendis Adayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Beton kendi kendini tamir edebilir mi? | Otojen İyileşme

0
  Otojen İyileşme | Beton, dünya çapında en sık kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Mukavemeti, dayanıklılığı, enerji tasarruflu olması, sürdürülebilirlik gibi ayırt edici özellikleri ile inşaat...