Ana Sayfa Mimari Youtube'da Takip Edilmesi Gereken En İyi Mimarlık Kanalları

Youtube’da Takip Edilmesi Gereken En İyi Mimarlık Kanalları

Anıl Doğancı abinin, “Youtube’da Takip Edilmesi Gereken En İyi İnşaat Kanalları” başlıklı yazısını okuduktan sonra düşündüm ve ben de mimar adayı olarak mimarlar için en iyi mimarlık kanallarını derleyip bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazımda, Youtube’da yer alan mimarlıkla ilgili kanalları listeledim, umarım faydasını görürsünüz. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya şu kanal da iyi bunu da ekleyebilirdin dediğiniz kanallar varsa yorum olarak yazarsanız listemi güncelleyebilirim. Keyifli okumalar.

1-Ağır Mimar: 

Mimarlık öğrencisinin, mimarların çektiği zorlukları daha çok mizahi bir şekilde aktardığı bu kanalı boş vakitlerinizi değerlendirmek için takip edebilirsiniz. Takipçilerinin ekserisi mimarlık okumak isteyen 25 yaş altı gençlerden oluştuğundan, mimarlık okumayı düşünenlere, mimarlık hakkında bilgi edinmeleri için takip etmelerini tavsiye ederim.

2- How To Architect:

Mimarlığın heyecan verici yönünü seviyorsanız ve yaptığınız işi keyifle yapıyorsanız bu kanal tam size göre. How To Architect, ne yaptığını anlamaya çalışan mimarları anlatıyor. Yapıtların yapılış hikayelerinden ve bizim bilmediğimiz ama işin sırrı diyebileceğimiz kamera arkalarından bahsediyor. Takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

3- Art and Architecture:

Adından da anlaşılacağı üzere (Sanat ve Tasarım), mimarlar için oldukça keyif verici iki ögenin anlatıldığı bir kanal. Eminim ki birkaç video izledikten sonra, bu kanal sizde bağımlılık yapacak ve sonraki videoları izlemek için heyecanla bekleyeceksiniz. Bu kanal sayesinde tasarım yeteneğinizin geliştirilebilir olduğu fikrine varacaksınız. Ayrıca eskiz teknikleri için de oldukça güzel taktikler yer alıyor.

4- ARQUI9 Visualisation

Kanal bir mimarlık firmasına ait. Daha çok görselleştirme meraklılarına hitap eden bu kanal, render çalışmalarından, çeşitli 3d modelleme yazılımlarından ve ileri sunum tekniklerinden bahsediyor. Kanalın, kendi reklamını yapmak dışında insanlık için faydalı bir şeyler yapma çabası da takdire şayan! Böyle kanallara çok ihtiyacımız var.

5- ZahaHadid Architects:

Dünyaca ünlü mimar ve tasarımcı ZahaHadid’in en az kendisi kadar popüler olan mimarlık firması ZHA’nın resmi Youtube kanalı da mimar ve tasarımcılar için ilham verici tasarım videolarıyla takip edilecek kanallar arasında. Kanal, resmi kanal olduğu için firmanın kurumsal yapısını ve tasarım çizgisini yansıtıyor. Bu da haliyle videoların güncelliğini koruması anlamına geliyor.

6- Perspective Drawing:

Hayranlık uyandıran videolar izlemek istiyorsanız bu kanal tam size göre. Eğlenceli eskizleme videolarını hayranlıkla izleyebileceğiniz bu kanalda daha da enteresanı dünyada ün yapmış belli başlı yapıların eskizlerini hızlandırılmış bir anlatımla öğrenebilirsiniz.

7- Sketchup tutorial:

Sketchup mı yoksa 3Ds Max mi diye düşünüyorsanız bu kanal size yardımcı olabilir. İşlerini kolayca halletmeyi ve kısa yoldan 3d işlemlerini öğrenmeyi isteyenlere tavsiye edebileceğim güzel bir kanal. Videoları henüz başlangıç seviyesinde olsa bile Sketch Up severler için ideal!

Zamanınızı ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

İsmail AKKAN

Başkent Üniversitesi-Mimarlık

 

 

 

3 YORUM

  1. Bir mimarlık öğrencisi olarak yazınız gerçekten faydalı oldu bana. Bu yazınız sayesinde bilmediğim bazı kanallara ulaştım. Umarım böyle yazılara devam edersiniz. Kolay gelsin

    • Öncelikle yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yazılarımın sizlere faydalı olduğunu duymak beni mutlu ediyor. Sizlere faydalı olacak yazılara devam edeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Amasya’nın bereketli toprakları suyla buluşuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Amasya’ya yaptığı yatırımlarla ilin mümbit toprakları su ile buluşturmaya devam ediyor. Amasya’da son dönemde yapılan...