Ana Sayfa Mimari Youtube'da Takip Edilmesi Gereken En İyi Mimarlık Kanalları

Youtube’da Takip Edilmesi Gereken En İyi Mimarlık Kanalları

Anıl Doğancı abinin, “Youtube’da Takip Edilmesi Gereken En İyi İnşaat Kanalları” başlıklı yazısını okuduktan sonra düşündüm ve ben de mimar adayı olarak mimarlar için en iyi mimarlık kanallarını derleyip bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazımda, Youtube’da yer alan mimarlıkla ilgili kanalları listeledim, umarım faydasını görürsünüz. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya şu kanal da iyi bunu da ekleyebilirdin dediğiniz kanallar varsa yorum olarak yazarsanız listemi güncelleyebilirim. Keyifli okumalar.

1-Ağır Mimar: 

Mimarlık öğrencisinin, mimarların çektiği zorlukları daha çok mizahi bir şekilde aktardığı bu kanalı boş vakitlerinizi değerlendirmek için takip edebilirsiniz. Takipçilerinin ekserisi mimarlık okumak isteyen 25 yaş altı gençlerden oluştuğundan, mimarlık okumayı düşünenlere, mimarlık hakkında bilgi edinmeleri için takip etmelerini tavsiye ederim.

2- How To Architect:

Mimarlığın heyecan verici yönünü seviyorsanız ve yaptığınız işi keyifle yapıyorsanız bu kanal tam size göre. How To Architect, ne yaptığını anlamaya çalışan mimarları anlatıyor. Yapıtların yapılış hikayelerinden ve bizim bilmediğimiz ama işin sırrı diyebileceğimiz kamera arkalarından bahsediyor. Takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

3- Art and Architecture:

Adından da anlaşılacağı üzere (Sanat ve Tasarım), mimarlar için oldukça keyif verici iki ögenin anlatıldığı bir kanal. Eminim ki birkaç video izledikten sonra, bu kanal sizde bağımlılık yapacak ve sonraki videoları izlemek için heyecanla bekleyeceksiniz. Bu kanal sayesinde tasarım yeteneğinizin geliştirilebilir olduğu fikrine varacaksınız. Ayrıca eskiz teknikleri için de oldukça güzel taktikler yer alıyor.

4- ARQUI9 Visualisation

Kanal bir mimarlık firmasına ait. Daha çok görselleştirme meraklılarına hitap eden bu kanal, render çalışmalarından, çeşitli 3d modelleme yazılımlarından ve ileri sunum tekniklerinden bahsediyor. Kanalın, kendi reklamını yapmak dışında insanlık için faydalı bir şeyler yapma çabası da takdire şayan! Böyle kanallara çok ihtiyacımız var.

5- ZahaHadid Architects:

Dünyaca ünlü mimar ve tasarımcı ZahaHadid’in en az kendisi kadar popüler olan mimarlık firması ZHA’nın resmi Youtube kanalı da mimar ve tasarımcılar için ilham verici tasarım videolarıyla takip edilecek kanallar arasında. Kanal, resmi kanal olduğu için firmanın kurumsal yapısını ve tasarım çizgisini yansıtıyor. Bu da haliyle videoların güncelliğini koruması anlamına geliyor.

6- Perspective Drawing:

- Advertisement -

Hayranlık uyandıran videolar izlemek istiyorsanız bu kanal tam size göre. Eğlenceli eskizleme videolarını hayranlıkla izleyebileceğiniz bu kanalda daha da enteresanı dünyada ün yapmış belli başlı yapıların eskizlerini hızlandırılmış bir anlatımla öğrenebilirsiniz.

7- Sketchup tutorial:

Sketchup mı yoksa 3Ds Max mi diye düşünüyorsanız bu kanal size yardımcı olabilir. İşlerini kolayca halletmeyi ve kısa yoldan 3d işlemlerini öğrenmeyi isteyenlere tavsiye edebileceğim güzel bir kanal. Videoları henüz başlangıç seviyesinde olsa bile Sketch Up severler için ideal!

Zamanınızı ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

İsmail AKKAN

Başkent Üniversitesi-Mimarlık

- Advertisement -

 

 

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

3 YORUM

  1. Bir mimarlık öğrencisi olarak yazınız gerçekten faydalı oldu bana. Bu yazınız sayesinde bilmediğim bazı kanallara ulaştım. Umarım böyle yazılara devam edersiniz. Kolay gelsin

    • Öncelikle yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yazılarımın sizlere faydalı olduğunu duymak beni mutlu ediyor. Sizlere faydalı olacak yazılara devam edeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR