Ana Sayfa Mimari Yüzen Ev ile Deprem Sonrasında Barınma Olanağı

Yüzen Ev ile Deprem Sonrasında Barınma Olanağı

Son zamanlarda İstanbul’da büyük bir deprem olasılığı hakkında konuşulmaktadır. Bu nedenle kentsel dönüşüm ile yapılan projelerle, olabilecek depreme karşı gerekli önlemler alınmaktadır. Geleneksel mimari önlemleri alınmasına rağmen yetersiz kalacağı bir noktada düşünüldü. Stüdyonun kurucuları Sevince Bayrak ve Oral Göktaş ile Fold and Float projesini İstanbul Tasarım Bienali 2018 adlı etkinliği için hazırlamışlardır.

Yüzen Ev İle Denizde Güvenli Barınma

Yüzen ev, olası bir depremle karşılaşılan ve taşınmaz konutlarını kaybeden kişilere denizde güvenli bir barınma alternatifi sunmak için planlandı. Yüzen evin alt kısmında betondan oluşan yüzebilen bir parça vardır. Üst kısmında çatı şeklinde yapı bulunur, bu yapı katlanabilir ve taşınabilir tasarıma sahiptir. Yapının kurulumu için herhangi bir uzmanlık veya mühendislik bilgisi gerekmemektedir. Yüzen evin içinde bulunan eşyalar yere sabitlenebilir ve böylece hareket etmemeleri sağlanır.

Mimarlar, İstanbul’da büyük bir deprem söz konusu olduğunda, olacakları hayal ederek bu projeyi yapmaya başlamışlardır. Normalde olası deprem durumunda, belediyenin kesinleştirmiş olduğu 477 adet acil toplanma bölgesi bulunmaktaydı. 1999 yılında gerçekleşen 7,4 şiddetindeki depremde 14 bin ’den fazla kişinin ölümü sonrasında bu bölgeler saptanmıştı. Ancak bu bölgelerin çoğu bir süre sonra imara açıldı. SO? Stüdyosu herhangi bir deprem durumunda acil durum bölgelerinden sadece 97 tanesinin kullanılabilir olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018 Sondaj Derinliği Nasıl Belirlenir ?

TBDY 2018'e Göre Örnek Bir Sondaj Derinliği Hesaplaması Bu yazımda TBDY 2018 16. Bölüme göre sondaj derinliğinin nasıl belirlendiğini anlatmak istiyorum. Sondaj derinliği belirlenirken hangi...

Depremi ve Dünü Unuttuk