‘Mühendis’ deyince bir durmak gerekir. Zira mühendisler öyle inanılması güç işler yapıyorlar ki şaşırıp kalıyoruz. Bu defaki inanılmaz başarı hikayesi Japon mühendisler cephesinden. 1200 mühendis sadece 3 saatte yerin altına yeni bir metro inşa etti!

 

Genel olarak inanılmaz işlerin başarıldığı hikayelere pek inanmak istemeyiz. Ancak olayın içinde Japonlar ve Japon mühendisler olduğu zaman fikrimiz değişebiliyor. Zira Japonların mühendislik dünyasındaki başarıları herkesin takdirini topluyor. Biraz sonra anlatacağımız olayı okuyunca da bize hak vereceksiniz.

 

Bundan yaklaşık 5 yıl önce bir ilkbahar günü. Tam olarak tarih 15 Mart 2013. Japon mühendisler, Shibuya Station Toyoko Line’a yeni bir metro ekleyerek onu yakınlarındaki Daikanyama İstasyonu’na bağlamak isterler. Bu işlem için 1.200 teknisyen mühendis çalışacaktır. Ama bir sorun vardır. Süre kısıtlıdır; sadece bir gecede bitmelidir. Peki bu mümkün müdür? Muhtemelen dünyanın başka bir ülkesi hakkında konuşuyor olsaydık bize pek inandırıcı gelmezdi. Ama söz konusu Japonya ve Japon mühendisler ise orada insan bir tedirgin olmuyor değil.

Sadece bir gecede Tokyu Demiryolları, STRUM (Shifting Track Right Under Method) isimli bir teknikle işe koyulur. Shibuya İstasyonu’ndan son tren saat 01.00’da ve ilk tren saat 05.00’da hareket ediyor. Yeni bir metro eklemek için Japon mühendislerin testler de dahil (testler yaklaşık bir saat sürüyor) toplamda 4 saatlik bir zamanları vardır. Her şeyin yolunda gittiği bu operasyonda her mühendis hangi civatanın dönme işleminden sorumlu olduğunu bilmek zorundadır.

Japon mühendislerin sadece 3 saatte yerin altına metro yapma işleminin hızlandırılmış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Her ne kadar Japonları ve Japon mühendisleri bu başarılarından dolayı tebrik etsek de bizim de bu durumdan bir ders çıkarmamız gerekir. Bizim mühendislerimizin de böyle başarılı haberlerini duyarız ve haberlerini büyük bir gururla paylaşırız.

Kaynak: japaninsides, animeler.net

 

 

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

3 YORUM

  1. Yeni bir istasyon inşa etmiyorlar ki, mevcut rayların ve platformun kotunu aşağı düşürüyorlar. Yaptıkları iş tabii ki yine de takdire şayan ama işi doğru tanımlamak gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here