Ana Sayfa Blog 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

- Reklam-

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, gelişmiş ülkeler için çok önemli bir gün olmayabilir. Ancak ülkemiz gibi, kadına verilen değerin dipte olduğu ülkeler için önemlidir.

Erkek çocukların eğitim alması önemlidir, ancak kız çocukların eğitim alması çok çok önemlidir. Maalesef dünya “erkek egemen” bir toplumdur. Bunun nedende erkeklerin fiziksel anlamda, kadınlardan daha güçlü olmalarıdır. Kadınların fiziksek güç eksikliğini kapatmalarının ise tek bir yolu vardır: Eğitim.

İnsanlarımız öyle bir yetiştirilmiş ki, adeta mesleklerde kadın mesleği, erkek mesleği olarak sınıflandırılmıştır. İnşaat Mühendisliğinde maalesef bu ayrımdan nasibini almıştır. İnşaat Mühendisi denince akla hemen erkek gelir. Bu durum biraz erkeklerinde isine geldiğinden, pek ses çıkarmazlar. Oysa İnşaat Mühendisliğinde çok başarılı kadınlar da mevcuttur. Bunları meslek hayatim boyunca bizzat gördüm. O zaman diyeceksiniz ki, kadınlarda madem başarılı olabiliyor, neden inşaat mühendislerinin ezici bir çoğunluğu erkek. Bunun da cevabi fırsat eşitliğinin olmaması, biraz daha derine inerseniz yine eğitim.

- Reklam-

Bir kadının İnşaat Mühendisi olarak bir şeyler başarması için, bir erkeğe göre 3-4 kat fazla emek harcaması gerekir(maalesef). Bilgi anlamında donanımlı bir kadın inşaat mühendisi iş bulamazken, konsol kirişin moment diyagramını çizemeyen bir erkek mühendis, sırf cinsiyetinden dolayı daha rahat iş bulabilmektedir.

Meslek hayatim süresince, çeşitli nedenlerle birçok kadın inşaat mühendisi ile çalıştım. Kadın inşaat mühendisleri daha titiz, bilgi olarak eksikleri yok, daha çok düşünüyorlar, sorunlar karşısında çözüm önerileri daha hızlı ve daha rasyonel, bilmediklerine bilmiyorum diyorlar, erkekler gibi ukalalık yapmıyorlar, ekip çalışmasına daha yatkınlar, amirlerine daha saygılılar, etik kurallar onlar için daha önemli.

Bu yazdıklarım bizzat benim tespitlerim. Fırsat eşitliği durumunda, kadın inşaat mühendislerinin erkekleri gömeceğinden eminim. Belki de biz erkekler bunu biliyor ve onlara bu imkanı vermiyoruz.

Okuyucular arasında kız çocuğu olanlar ya da olacaklar var. Kız çocuklarının eğitimine daha çok önem versinler, onların eğitimi için masraftan kaçmasınlar, onları dünya vatandaşı olarak yetiştirsinler, el üstünde tutsunlar. Peki erkek çocuğu olanlar ya da olacaklar ne yapsın. Onlarda sırf erkek diye çocuklarını pohpohlamasınlar, karşıdakini kadın, erkek olarak değil de insan olarak görmelerini sağlasınlar, onlarda çocuklarını eğitsinler, bilinçlendirsinler…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kolonlar

Kolon Nedir ? Kolon veya sütun, taşıyıcı sistemde düşey yapı elemanlarına verilen isimdir. Yapıda dış ve iç etkilerden oluşan kuvvetleri (moment, kesme kuvveti vb.) temellere, dolayısı ile...