Ana Sayfa Güncel 2019 Ocak Ayı İMSAD Dış Ticaret Endeksi Sonuçları Açıklandı

2019 Ocak Ayı İMSAD Dış Ticaret Endeksi Sonuçları Açıklandı

- Reklam-

2019 yılının Ocak ayına göre bir önceki yılın sonuçlarına bakıldığında inşaat malzemeleri sanayi ihracatının miktarı yüzde 30,8 oranında arttığı belirlendi.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi sonuçları sektör ve kamuoyuna paylaşıldı. 2018 yılı Ağustos ayı sonrasına bakıldığında, Türkiye’de bulunan tüm sanayi sektörlerini iç pazardaki yaşanan daralmadan kaynaklı ihracat kısmına ağırlık verildiği belirlendi. Bu süreçte firmalar, fiyatlarını düşürerek ihracat olanaklarını yaratmaya çalıştılar. İhracatı arttırmak için inşaat malzemeleri sanayisi de benzer çalışmaları gerçekleştirdiği tespiti yer aldı.

İnşaat Malzemeleri Dış Ticaret Endeksi Sonuçları

- Reklam-

Ocak ayında farklı eğilimlerde bulunan İnşaat Malzemeleri Dış Ticaret Endeksi, ihracat miktar oranı 3,75 milyon ton olarak gerçekleştirildi. Son 6 yılın ikinci ay olarak en yüksek miktar ihracatına böylece ulaşılmış oldu. Ocak ayına tekrar bakıldığında ihracat değer oranı ise 1,60 milyar dolar seviyesine düştü. Aylık olarak baz alındığında ihracat, bedellerinin düşüşünden olumsuz olarak etkilendi. Ocak ayı ihracat birim fiyatı ise 0,43 dolara indi. 2018 yılı Ocak ayına bakıldığında ise ihracat birim fiyatı ise 0,56 dolar idi.

 

İhracat malzemeleri ithalatı, 2019 Ocak ayı 198 bin ton oldu. 2013 yılından bu yana bakıldığında ise, en düşük ikinci aylık ithalat yaşandı. Ocak ayında ithalat, 539 milyon dolar oldu. Böylece 61 ay en düşük ikinci seviyeye ulaştı. İthalat birim fiyatları, 2018 yılın Ocak ayına bakıldığında yüzde 10,6 üzerinde gerçekleşti. Kilogram başına ise 2,72 dolar seviyelerine indi.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Malmö’nün Dönen Gövdesinin Arkasındaki Hikaye | Turning Torso

Sadece İsveç'teki en yüksek bina değil, İskandinav ülkelerindeki en yüksek bina  olan burgu bina kategorisinde bir ilk olan ödüllü Turning Torso'nun arkasında oldukça ilginç...