İnşaat sektöründe gerçekleşen değişimlere bağlı olarak 2019 yılı özelinde yapı maliyetlerinin hesaplama cetveli kapsamında değişiklik yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Bu bilinmezliğin devam etmesi ise olumsuz sonuçlar vermeye devam ediyor. Kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen ihalelere katılan şirketlerin giderek azalması da bu durumla ilgili bir husus. Ayrıca kamu kurumları özelinde fiyat kırım durumlarının azalması da söz konusu. Bazı ihaleler için hiçbir katılım gelmezken yapı yaklaşık birim maliyetleri özelinde bir değişiklik beklentisi de sektörde mevcut.

Yapı Maliyetlerinin Hesaplama Cetveli Değişiklik Oldu 

16 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe girmiş olup hali hazırda geçerliliğe sahip birim maliyetleri cetveli kullanılıyor. Mühendislik ile birlikte mimarlık hizmet bedelleri hesaplamalarında geçerli olan 2019 yapı yaklaşık birim maliyetleri hakkında değişiklik yürürlüğe girdi. 1. Sınıf ile 5.sınıf yapılar birim maliyetlerinde yeni yıl rakamları belirlenmiş olup güncellemeleriyle yayınlandı. Yapıların mimarlık hizmetleri esas durumuna göre değişiklik söz konusu olurken hem genel gider hem de yüklenici kar durumları öne çıktı. Buna göre gerçekleştirilen hesaplama sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderim sağlandı. 30716 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girmiş olurken birim maliyetleri çerçevesinde değişimler bulunuyor.

2019 Yılı Yapı Maliyetlerinin Hesaplama Cetveli Belli Oldu

2019 Yılı Mimarlık Esas Yapı Maliyetleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan hesaplama bölümünde genel giderler KDV haricinde %15 tutulurken yüklenici karı ise %10 dahil edilerek maliyet çıkarımı gerçekleştirilmiş. 1. Sınıf yapılarla birlikte 2.Sınıf içindeki A, B ve C Grubu ile 3. Sınıf yapılarda A ve B Grubu, 4. Sınıf yapılarda A, B ve C Grubu, 5.Sınıf yapılarda A, B, C ve D grubu rakamları belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here