Ana Sayfa Güncel 300 Yıllık Taş Kemer Köprü Yıkıldı

300 Yıllık Taş Kemer Köprü Yıkıldı

Karadeniz’in güzide kentlerinden Rize’de bulunan 18.yüzyıldan kalma Taş Kemer Köprü bir anda çöktü. Ambarlık Köyü mevkisinde yer alan 300 yıllık köprünün yıkılması şok etkisi yarattı. Restore edildikten sonra yıkılmasına ise bazı köylüler tepki gösterdi. Köylülerin şimdiki istekleri ise bir an önce taşlarının toplanarak köprünün yeniden inşa edilmesi.

18.Yüzyıldan Kalma Tarihi Yapı

Geçmişi 18.yüzyıla uzanan Ambarlık Köyü’ndeki Taş Kemer Köprü, Salarha Deresi üzerinde bulunuyordu. Kesme taşlardan inşa edildiği anlaşılan köprünün kullanımı yıllar boyunca devam etti. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu nezdinde de 2003 yılında tescil edildiği öğrenildi. Koruma altında olduğu bilinen Taş Kemer Köprüyle ilgili üzücü haber geldi. Geçen yıl restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi yapının bir anda yıkıldığı ve kullanılamayacak boyuta geldiği öğrenildi. 40 metre uzunluğuna sahip olan 3,20 metre genişliğindeki tarihi yapının önemi büyüktü. Yerli ve yabancı turistlerin görmek istediği nadir yapılar arasında bulunan 10 metre yüksekliğindeki köprünün çökmesinden sonra ise yöre sakinleri büyük üzüntü yaşadı.

300 Yıllık Taş Kemer Köprü Yıkıldı

Ambarlık Köyü Simgesi Taş Kemer Köprü Artık Yok

Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri tarafından incelemeler sürerken Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan da açıklamalarda bulundu. Kültürel anlamda büyük öneme sahip olan köprünün bir tarih barındırdığını kaydeden Toptan, tarihin silinmesini istemediklerini söyledi. Dere taşkınları ve çeşitli afetlere rağmen restorasyon işlemleri sonrasında çökmesine ise anlam verilemedi. Bir anda çöken yapının sesiyle irkilen köylüler ise önce kaza olduğunu ancak sonradan köprünün yıkıldığını anladıklarını kaydetti.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yukarı Kaleköy Barajı Çin’den Ödülle Döndü

Yukarı Kaleköy Barajına Ödül Verildi Daha önce haziran ayı içerisindeki yazımızda sizlere silindirle sıkıştırılmış barajları anlatmaya çalışmıştık. Bu konuda ülkemizdeki en iyi örneklerden olan, Yukarı...