Ana Sayfa Blog Acil Kaçış Rampaları Hayat Kurtarıyor

Acil Kaçış Rampaları Hayat Kurtarıyor

Acil kaçış rampası yazıları

Daha önce acil kaçış rampaları ile ilgili bir yazı paylaşmıştık. Yazımızı merak edenler burayı tıklayarak ”Acil Kaçış Rampası Nedir?” okuyabilirler. Bu gün ise acil kaçış rampası veya rampalarının ne denli önemli olduğunu ve nasıl hayat kurtardığını sizlere bir örnekle aktarmaya çalışacağız.

Pozantı – Tarsus Otoyolu’na 2012 yılında Türkiye’nin ilk acil kaçış rampası yapılmıştı. Bu rampa bu güne kadar bilinen 150 yakın kazayı, son 2 ayda ise freni patlayan 7 aracın rampayı kullanmasıyla kurtulmasına sebep oldu. Acil kaçış rampalarının yurt dışında kullanımları oldukça fazla. Ümidimiz şu ki, bu kurtuluş yokuşlarının ülkemizin bir çok noktasına yapılması ve kazaların bir nebze olsa önüne geçilebilmesi yönünde. Dünya’da bir çok ülkenin kullandığı ve bu uygulama sayesinde sayısız kazayı önlediği aşikar. Ülkemizde de bu tarz bir uygulamanın kazaları önlemesi oldukça sevindirici bir gelişme.

Aşağıdaki videoda Tekir-Pozantı arası yapılan acil kaçış rampasını görebilirsiniz.

Yakın zamanda Ramazan Bayramı için bir çok yolculuk yapılacak ve yollar her bayram olduğu gibi araçlarla dolup taşacak. Tüm vatandaşlarımıza kazasız belasız yolculuklar dileriz.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yukarı Kaleköy Barajı Çin’den Ödülle Döndü

Yukarı Kaleköy Barajına Ödül Verildi Daha önce haziran ayı içerisindeki yazımızda sizlere silindirle sıkıştırılmış barajları anlatmaya çalışmıştık. Bu konuda ülkemizdeki en iyi örneklerden olan, Yukarı...