Ana Sayfa Güncel Akfen Yenilenebilir Enerji ’nin RES Projesi Üretime Geçti

Akfen Yenilenebilir Enerji ’nin RES Projesi Üretime Geçti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı geçici kabul onayı almayı başaran Akfen Yenilenebilir Enerji, ilk projesinde üretime başlandığı açıkladı. Yerli olarak yenilenebilir enerji kaynakları sektöründe atılım yapan Akfen, 143 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirdiği RES projesi özelinde elektrik üretimi yapacak. Çanakkale Üçpınar Rüzgâr Enerji Santrali projesinin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

Akfen Yenilenebilir Enerji ile Dev Santral Faaliyette

Çanakkale’nin Üçpınar bölgesinde kurulu olan tesiste 51 MW güç kapasitesi bulunuyor. Santralin geçici kabul durumunda çalışmalara devam etmesi bekleniyor. İlk öncelikle yıllık olarak 156 GWs elektrik üretimi hedefleniyor. Bununla birlikte 2019 yılı içerisinde ise tam kapasiteli bir şekilde çalışmaların yapılacağı da gelen bilgiler arasında. Böyle bir durumda ise 15 olan türbin sayısı 33’e çıkarılacak. 112 MW kurulu güce ulaşmasıyla çok daha yüksek düzeyde elektrik üretimin yapılacağı ifade ediliyor. Üçpınar RES projesinin ülke ekonomisine vereceği katkıda oldukça büyük ölçekli. Tam kapasite çalışma durumunda 450 bin kişinin yıllık tüm enerji ihtiyacının karşılanacağı hesap ediliyor.

Akfen Enerji’nin RES Projesi Üretime Geçti

Türkiye’ de Enerji İhtiyacı Karşılanacak

Akfen Yenilebilir Enerji tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projelerin başında gelirken aynı zamanda ulusal elektrik ağı kullanımı da söz konusu. Bu sayede tüm Türkiye tarafından kullanılabilecek 120 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacı rüzgar türbinlerinden gelecek. Kocalar RES projesinin 30.6 MW kurulu güçle tamamlanması da enerji üretiminde farklı kaynakları ortaya çıkaracak. Bunların haricinde aynı şirket tarafından 58 MW gücünde Hasanoba RES ve Denizli RES projelerinin tamamlanmasına da çok kısa bir zaman kaldı. Kocalar ve Üçpınar haricinde Denizli ve Hasanoba projelerinin problemsiz üretim yapması sonucunda toplamda 632 MW kurulu güce sahip olacak.

 

 

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin önemli ilçelerinden Darıca’da evinin çatısında elektrik üretip dağıtım şirketlerine satan mühendis Kerem Çilli, kazancını bu şekilde sağlıyor. 2017 mezunu olan elektrik ve elektronik...