Mersin Akkuyu’da Nükleer Santral çatlak

Çeşitli kesimlerin itirazlarıyla sık sık gündeme gelen Mersin Akkuyu ’daki Nükleer Santral temelinde çatlaklar ortaya çıktı. Habertürk tarafından yapılan özel haberle gündeme gelen olayda büyük problemlere yol açabileceğinin altı çiziliyor.

Yüksek teknolojiye sahip olan inşa sürecinde her biri bin 200 megavatlık olan ve toplamda 4 üniteden oluşacak olan 4 bin 800 megavat gücündeki ilk nükleer santral çalışmaları Mersin Akkuyu ’da devam ediyor. Rus merkezli şirket tarafından gerçekleştirilen inşa sürecinde ise şok bir olayın yaşandığı gelen bilgiler arasında. Reaktörün oturması gereken temelin bazı bölümlerinde inşa sırasında çatlaklar oluştu. Türkiye Atom Enerji Kurumu tarafından müdahalenin gerçekleştiği bilgisi alınırken çatlak olan kısımların tamamen kırıldığı ve yenilendiği belirtildi. Ancak sonraki günlerde de çatlakların oluşmaya devam ettiği görüldü. Buna karşın beton bölümü kırılarak sorunların ortaya çıktığı temel tekrardan atıldı. Saha denetimleri sonucunda TAEK (Türkiye Atom Enerji Kurumu) tarafından tespit edilen çatlakların yenilenmesi ise problemlerin devam edebileceğini gösteriyor.

Habertürk’ten Olcay Aydilek tarafından yapılan özel haberde ise beton işinin tamamlandığı belirtildi. Kota kadar olan bölümde inşaat ise sürüyor. Ardından ise son derece dayanıklı 80 metrelik bir bina inşası söz konusu olacak. 1,5 metre ve 1.2 metre kalınlığında betonların kullanılacağı binanın kubbeli olması bekleniyor. Buna karşın betonların ardından tekrardan çatlak olma durumu için ise TAEK incelemelerine devam edecek. Son derece ciddi bir sorun olan beton çatlaklarının ilerleyen zamanda tekrar olup olmayacağı ise büyük merak konusu.  2023 yılında işletmeye alınarak elektrik üretiminin başlaması planlanan Nükleer Santral ile ilgili çeşitli davalar devam ederken farklı kesimlerin tepkileri de sürüyor.

Kaynak: Habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here