Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Altın Köprü (The Golden Bridge)

Altın Köprü (The Golden Bridge)

SADECE TAŞIYICI DEĞİL ADETA BİR SANAT ESERİ

Altın Köprü (Vietnamca: Cầu Vàng), Da Nang, Vietnam’ın yakınındaki Bà Nà Hills beldesinde yaklaşık 150 metre uzunluğunda (490 ft) bir yaya köprüsüdür. Teleferik istasyonunu bahçelere bağlamak (dik bir eğimden kaçınmak) ve doğal bir manzara ile turistik bir cazibe sağlamak için tasarlanmıştır. Köprü neredeyse yarım çember yayı kadar dönüşe sahip ve bu tabliyeyi sadece iki dev beton el taşıyor.

Deniz seviyesinden yaklaşık 1400 metre yüksekte bulunan Altın Köprü misafirlerine gerçekten nefes kesen bir manzara sunar.

ALTIN KÖPRÜ
ALTIN KÖPRÜ (The Golden Bridge)

Böyle bir projenin müşterisi Vietnam’da bulunan SUN Grubu idi. Köprü Ho Chi Minh Şehri’nde bulunan TA Peyzaj Mimarlık Şirketi tarafından tasarlanmıştır. Asıl tasarımcı şirketin sahibi olan Vu Viet Anh’dı ve körüyü Haziran 2018 de hizmete açtı.

ALTIN KÖPRÜ
ALTIN KÖPRÜ

Üzerine sayfalarca makale yazılabilecek olan köprünün tasarımcıları Altın Köprü’nün genel formu ve materyalleri hakkında şu bilgileri verdi:

1) Konum

Ba Na Hills Resort Da Nang uzun zamöandan beri bölgenin en ünlü turistik mekanlarından biri olarak bilinmekteydi. Bu sanat eseri de tesis içinde bulunan etkileyici bir uçurum üzerinde yer almaktadır. Aslında köprü inşaatı devam eden The Avatar Garden’ın bir parçasıdır.

ALTIN KÖPRÜ
The Golden Bridge (ALTIN KÖPRÜ)

2) İşlevi

Altın Köprü bölgenin aşagısında bulunan teleferik istasyonundan bahçelere ulaşan rotanın bir bölümü üzerinde yer almaktadır. Köprünün iki bağlantı noktası arasındaki kot farkı misafirlerin gezerken tırmanmalarına sebep oluyordu. Yapının inşaasından sonra böyle bir problem de kalmamış oldu.

3) Konsept

Köprü kavramını düşününce herkesin aklında hemen hemen aynı form canlanmaktadır. Fakat Altın Köprü’nün formu tanrı, insan ve doğayı temsil etmesi için alışılmışın dışında bir şekilde tasarlanmıştı. Ayrıca Avatar Bahçesi’nin de doğa konsepti köprünün bu forma girmesinde çnemli rol oynamıştır.

ALTIN KÖPRÜ
ALTIN KÖPRÜ

4) Şekil

Altın Körü’nün büyüleyici şekli adeta cenetten dünyaya doğru bir külçe altını taşıyan eller şeklindedir. Tasarımı geliştirmenin anahtar noktası bu yükseklikte aradakı uçuruma rağmen sistemin alana nasıl oturtulacağıydı. Yapısal karmaşıklığa rağmen kullanılan algoritmik yazılımın ve ekibin kendilerine has fabrikasyon teknikleri anlayışı sütunları azaltmaya ve proje görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan dallanma kollarının uygulanmasına olanak sağlamıştır. Sistemi taşıyan sütunlar çevrelerindeki ormanla harmanlanmak ve asılı bir yapı izlenimi vermek için uygun tonlarda boyanmıştır.

 

5 metre genişliğindeki yapı, çevresi için değer katan ve dağ tarafındaki mevcut manzarayı izlemeye teşvik eden bir tasarımla bölgenin gelecekte daha da değerlenebileceğini işaret ediyor. Körü yürüyüşçüler için adeta rotaya dahil edilen bir nokta ve ziyaretçilerin güneşli günlerde Da Nang şehri ile Truong Son Dağları’na karşı göz ziyafeti çekebilecekleri olağanüstü bir gözlem alanı oluşturuyor.

Bu yazımızda Vietman’da bulunan The Golden Bridge hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.

Diğer yazılarım için tıklayın>

https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/

- Advertisement -

İletişim için=> İnşaat Mühendisi Mustafa ÖZDEMİR

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

İnşaat işçileri defile yaparsa…

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Hükümet Konağı’nın inşaatında çalışan işçiler strafordan yaptıkları podyumda defile düzenledi. Ellerine aldıkları mala, keser ve çimento mikseri ile ünlü mankenlere taş...

SON YORUMLAR