Ana Sayfa Güncel Anayasa Mahkemesi Emsal Oluşturacak Yıkım Kararı

Anayasa Mahkemesi Emsal Oluşturacak Yıkım Kararı

Ankara’ nın Altındağ ilçesinde bulunan ve 24 yıldır kullanılan gecekondunun yıkım işlemiyle ilgili Anayasa Mahkemesi emsal olabilecek bir karara imza attı. Gecekondunun yıkılması ve hak sahiplerine hiçbir bedel ödenmemesi karşısında mülkiyet hakkının ihlali kararı çıktı.

Altındağ Belediyesi Yıktı, Mahkemeler Reddetti

Altındağ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen imar uygulamalarında toplu konut alanları tespit edildi. Sonrasında yıkım işlemleri yapılırken karara sebep olan binanın da 2007 yılında yıkıldığı belirtildi. Toplu konut alanında bulunması gerekçe gösterilerek yıkım işlemleri yapılan binayla ilgili ise belediye aleyhine dava açıldı. Zararlarının hiçbir şekilde karşılanmadığı söyleyen başvurucuların açtıkları tazminat davası Ankara 5.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Ancak 2010 yılı içerisinde davanın idari yargı alanında olduğu belirtilerek reddine karar verildi. Ankara 1.İdare Mahkemesi tarafından da reddedilen dava sonrasında başvurucular gecekonduya ilişki tazminat alabilmek için Danıştay 14.Dairesine başvurdu. Ancak Altındağ Belediyesi tarafından yapılan işlemlerde herhangi bir usulsüzlük tespit edilmedi.

Ankara Mahkemesi Emsal Oluşturacak Yıkım Kararı Geldi

İmar Barışı Özelinde Anayasa Mahkemesi Emsal Oluşturacak Karara İmza Attı

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru sonucunda ise lehte karar geldi. Anayasa Mahkemesi emsal olabilecek kararında mülkiyet hakkının ihlal edildiğini belirtip bunun ortadan kaldırılması için yargılama yapılmasını istedi. Kararda ise her ne kadar yapı ruhsatsız olsa da başvurucular tarafından 1983 yılında gerçekleşen imar affı başvurusunun olduğu kaydedildi. Bundan dolayı 24 yıl öncesine dayanakla ihlalin giderilmesi için çalışmaların yapılacağı ifade edildi. Ayrıca binanın çok uzun yıllar başvurucular tarafından kullanılıyor olması da gerekçeli kararda altı çizili hususlar arasında yer aldı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Türkiye’nin 2018 yılı icra karnesi

Türkiye’de 2018 yılında icra müdürlükleri tarafından toplam 44 bin 250 adet icra dosyası açıldı. En fazla dosya 35 bin 497 adet ile emlak alanında...