Ana Sayfa Blog Avrupa Mühendisliği Belgesindeki Kriterlerde Temel Değişiklikler Yapıldı

Avrupa Mühendisliği Belgesindeki Kriterlerde Temel Değişiklikler Yapıldı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) de bir üyesi olduğu Avrupa Ulusal Mühendislikleri Fedarasyonu (FEANI) tarafınca mühendislere verilen belgede büyük düzenlemelere gidildi.

Mühendisler için oldukça büyük bir önem taşıyan Eur- Ing yani Avrupa Mühendisliği belgesine başvuru yapabilecek adaylar için kriter değişiklikleri yapıldı. Böylece Türk mühendislerin yurt dışı iş imkanı arttırıldı. Uluslararası bu belgeyi elde etmek isteyen mühendisler için büyük avantajlar bu düzenlemede yer alıyor.

TMMOB ve FEANI arasında yapılan görüşmeler oldukça ilgi odağı olmuştur. Görüşmelerde üyelerin herhangi bir haksızlığa veya hak kaybının engellenmesi üstünde duruldu. FEANI’nın belirlediği sınırlar içerisinde üyelerin rahatça hareket edebilmesinin kolaylaştırılması adına düzenlemelerin yapılması gerekliliğinin önemi vurgulandı. Görüşmeler neticesinde ise “FEANI Index” koşullarını sağlayacak düzeyde düzenlemelere gidildi.

Avrupa Mühendisliği Belgesi Almak İçin Başvuru Şartları

Yeni düzenlemeler ile birlikte artık Eur-Ing belgesi almak için başvuru yapan üyeler, 4 yıl boyunca almış olduğu eğitimi ile birlikte en az 3 yıl gibi bir iş tecrübesi olması koşulunda başvuru yapılabilme olanaklarının tamamen önü açılmış konumdadır. Ayrıca mezun olunan okulun FEANI Index ile ilgili programı olup, olmaksızın başvuru yapabilmeleri söz konusudur. Bu düzenleme olmadan önce üyeler, başvuruda bulunurken FEANI Index programı ile mezun olunmadığı takdirde 15 yıl gibi bir süre mesleki tecrübe deneyimi aranmaktaydı.

FEANI Index programları dahilinde mezun olmayan üyeler için FEANI’nın aradığı diğer kriterler sağlanması durumunda hemen başvuru yapabilir. Başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan ‘’Program Değerlendirme Formu’’ ile programı yürüten ilgili bölüm başkanlığı tarafına onaylatılır.  Bu sayede Avrupa Mühendisliği belgesini (Eur-Ing) alarak uluslararası bir nitelik kazanabilirler.

Peki, Eur-Ing (Avrupa Mühendisi) Belgesi Nedir?

Mühendislerin kendi ülkeleri dışında faaliyette bulunmak amacı ile FEANI sınırları içinde ve dışında hareketliliğinin kolaylaşması adına yapılan mesleki formasyonların karşılıklı olarak tanınması için oluşturulan belgedir.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR