Ana Sayfa Güncel Bahçeşehir Gölet Projesi İptal

Bahçeşehir Gölet Projesi İptal

Mülkiyeti Başakşehir Belediyesi’nde bulunan Bahçeşehir Gölet, özelindeki betonlaşma süreci mahkeme kararıyla iptal edildi. Son dakika gelişmesi olarak dava avukatı Cenk Söbe tarafından yapılan açıklamada gölette yapılması planlanan tüm inşaat faaliyetlerinin yasa dışı olacağı vurgulandı. Başakşehir Belediyesi ve yüklenici firma tarafından hiçbir şekilde inşaatların yapılamayacağı belirtilirken derhal durdurma sürecinin başlatılması gerektiği de Söbe tarafından istendi.

Bahçeşehir Gölet Projesi

Bahçeşehir Gölet projesi kapsamında yapılacak betonlaşmayla lokanta, mağaza, kafeterya ve ofis bölümlerinin olacağı ifade ediliyordu. İstanbul 12.İdare Mahkemesi kararı uyarınca hali hazırda hiçbir inşaat işleminin başlayamayacağı ve var olan inşaat projelerinin durdurulacağı belirtiliyor.

Proje Geçmişi

İlk olarak 2015 yılının 6 Mart günü planlaması yapılan projeyle ilgili işlemler için belediye meclisi, belediye başkanına yetki vermişti. 22 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen ihaleyi Atmaca Gayrimenkul kazanırken “gölet, spor, turizm ve rekreasyon” alan parsellerin hasılat paylaşımı yoluyla gerçekleştirilmesi sonucunda 1103 milyon liralık bedel bulunuyordu. Her ne kadar 26 Şubat 2016 tarihinde inşaat ruhsatı verilmiş olsa da gerek Gölet Gönüllüleri Platformu gerek CHP’li meclis üyeleri tarafından proje yargıya taşınmıştı. Son olarak gelen İstanbul 12. İdare Mahkemesi kararıyla oy birliğiyle inşaatlara dair tüm ruhsatların ifade edildiği dava avukatı açıklamasıyla ortaya çıktı.

Karara göre ruhsatların hukuk ve usul açısından uygun olmadığı vurgulanırken taşınmazlara ilişkin imar planı değişikliklerinin de yargı kararıyla iptal edildiği belirtildi. Proje ve ihale özelinde verilen yürütmenin durdurulması kararları dayanak teşkil edilirken Başakşehir Belediyesi’ne de kararın tebliği edildiği gelen bilgiler arasında.

Dava Avukatı Söbe’den İlk Açıklamalar

Bahçeşehir Gölek Gönüllüleri avukatı olarak dava sürecinde bulunan Cenk Söbe, kendileri açısından olumlu olan dava süreciyle ilgili bilgiler verdi. Kararın değerlendirilmesi sürecinde gölet imar planlarının iptal edildiği ve ruhsatların geçersiz olduğunun tescillendiğini dile getirdi. Bununla birlikte Söbe, “Başakşehir Belediyesinin bu süreci hızlı bir şekilde işletilmesi gerektiğini açıklarken her türlü inşaat faaliyetin devam etmesinin ise kaçak yapı hükmünde kabul edileceğini hatırlattı.” Gölet üzerindeki tüm inşaatların acil bir şekilde durdurulmasını talep eden Söbe, ilerleyen günlerde ne gibi gelişmelerin olacağın da açıklayacağını sözlerine ekledi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50’si Ergünkent İnşaat’a Satıldı

Sözlük konseptinin popülerinden olan İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi, Ergünkent İnşaat tarafından satın alındı. Bursa merkezli bir inşaat firması olan Ergünkent Yönetim Kurulu...