Ana Sayfa Güncel Beklenen Tersane; İstanbul İçin Temel Atıldı

Beklenen Tersane; İstanbul İçin Temel Atıldı

- Reklam-

6 yıl önce ihalesi gerçekleştirilen ancak proje uygulaması geciken Haliç’teki Tersane İstanbul projesi için temel atma töreni yapıldı. Proje yap-işlet-devret modeli sayesinde hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen temel atma töreninde, 238 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek olan projenin detaylarından bahsedildi. Tersane İstanbul projesi, İstanbul için çok daha farklı bir görünüm oluşturacak. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçecek olan bu projede 2 adet 70 yat bağlama kapasitesine sahip marina ve toplam yatak sayısı bin 200 civarında olacak, 3 adet 5 yıldızlı otel inşa edilecek.

Tersane İstanbul’un Detaylarında Neler Bulunuyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından belirtildiği şekilde tarih kokan bir bölge olan Haliç’te ilim, bilim, sanat, kültür ve turizm merkezi olacak bir proje inşa edilecek. Bakan Turhan, projenin Haliç için eski ihtişamını ve zenginliğini geri getireceğini belirtti. Proje kapsamında yüklenici firma, yapım süresince her yıl 3 milyon dolar ve işletme süresince her yıl 30 milyon dolar kira ödemeyi yükümlülüğü içerisinde bulunacak.

- Reklam-

238 dönümlük bir alana sahip proje içerisinde camii, şadırvan, ağaçlandırma alanı, hamam gibi tüm eski bölgeler muhafaza edilecek. Öngörülen takvim içerisinde tamamlanması hedeflenen proje alanı içerisinde üç önemli müze inşaatı da gerçekleştirilecek. İlk defa bir Kadın Müzesi ve Türk İslam Eserleri Müzesi bu alanda yer alacak. Tersane alanında 5700 araç kapasiteli kapalı otopark yer alması hedeflenirken, her yıl ortalama 30 milyon ziyaretçinin beklendiği belirtildi.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Türkiye’de ilk olacak stadyum gün sayıyor

Göztepe’nin merakla beklenen yeni stadyumu Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, açılışı için gün sayıyor. Bu hafta sonu oynanacak Beşiktaş maçı ile açılacak...