Ana Sayfa Blog Beton Basınç Dayanımını Neden 28 Gün Sonra Test Ederiz?

Beton Basınç Dayanımını Neden 28 Gün Sonra Test Ederiz?

Beton basınç dayanımı genel olarak 28 gün sonra betondan küp veya silindir şeklinde numune alınarak test edilir. 28 gün sonra beton basınç dayanımı test edilmesinin nedenini bu yazıda anlatmaya çalışacağız.

Neden 28 Gün Sonra Beton Basınç Dayanımı Ölçeriz?

Beton döküldükten sonra zamanla güç kazanır. Betonun % 100 mukavemet kazanması çok zaman alır ve bu zaman hala bilinmemektedir. Dökümün ilk 28 günü boyunca beton basınç dayanımı kazancı sürekli artar ve 28 günden sonra bu kazanım yavaşlar.

Aşağıdaki tablo, kullandığımız beton cinsine göre 1, 3, 7, 14 ve 28 gün sonra beton tarafından elde edilen basınç dayanımını göstermektedir.

Yaş (Gün) Yüzde gücü
1 gün % 16
3 gün % 40
7 gün % 65
14 gün % 90
28 gün % 99

 

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere; beton, bir günde yüzde 16, 3 günde yüzde 40, 7 günde yüzde 65, 14 günde yüzde 90 ve 28 günde yüzde 99 oranında basınca karşı güç kazanıyor.

Böylece, betonun dökümden sonraki ilk günlerde gücünü, yani sadece 14 günde % 90’ı hızla kazanacağı açıktır. 28 gün içinde gücü % 99’a ulaştığı zaman, hala beton o dönemden sonra güç kazanmaya devam etmektedir. Ancak basınç dayanımındaki artış oranı 28 güne kıyasla çok daha azdır.

14 günlük beton dökümünden sonra, beton önümüzdeki 14 günde sadece% 9’luk bir kazanç elde ediyor. Böylece, güç kazanma oranı azalır. Betonun tam gücünü 1 yıl veya 2 yıl süre sonunda kazanmasına ilişkin net bir fikrimiz yok, ancak betonun 1 yıl sonra nihai gücünü kazanabileceği varsayılıyor.

Bu yüzden, beton dayanımı 28 günde % 99 olduğu için, son mukavemetine neredeyse yakındır. Bu nedenle 28 gün sonra yapılan basınç dayanımı testinin sonuçlarına güveniriz ve bu gücü tasarım ve değerlendirmemizin temeli olarak kullanırız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Ev sahibi olmak isteyip yeteri kadar nakit parası bulunmayan vatandaşlar uzun süredir konut kredisi faizlerinin düşmesini bekliyordu. Merkez bankasının faiz kararı sonrası önce devlet...