Ana Sayfa Blog Beton Çatlak Tamiri - Epoksi ile Onarım Nedir?

Beton Çatlak Tamiri – Epoksi ile Onarım Nedir?

Beton Çatlaklarını Epoksi ile Onarım Yöntemi

Beton çatlakları, çatlağın genişliğine, uzunluğuna ve derinliğine bağlı olarak epoksi enjeksiyonu gibi farklı teknik ve yöntemler kullanılarak onarılır. Beton çatlaklarının çoğu, büzülme (rötre), ısı, yanlış derz yerleştirmeleri, aşırı gerilme – yükleme koşulları ve dış etkenlerin neden olduğu hareketlerle ilgilidir. Bu onarımların bir kısmı doğrudan çatlağa uygulanan epoksi enjeksiyonları kullanılarak tamamlanmaktadır. Epoksi uygulaması çatlağın yönüne ve betonarme elemandaki yerine göre de değişmektedir.

crack repair with epoxy
crack repair with epoxy

Beton kırılmasının tipik sebeplerinden bazıları şunlardır:

1- Kurutma büzülmesi (Yetersiz kürleme)

2- Termal daralma veya genişleme

3- Yerleşim

4- Uygun kontrol bağlantılarının olmaması (Düğüm noktalarının düzensizliği)

5- Betonda bükülme, gerilme veya kayma çatlaklarına neden olan aşırı yüklenme koşulları.

Bu epoksi ile onarımın amacı nedir?

Bu onarım türünün temel amacı, yapısal bütünlüğü ve beton elemanın neme nüfuz etmesine karşı direnci sağlamaktır. Yani çatlaklardan içeri sızarak donatının korozyona maruz kalmasını önlemektir. Kısaca az hasarlı elemanların onarımında kullanılır.

crack repair with epoxy
crack repair with epoxy

Epoksi onarım yöntemi ne zaman kullanırım?

Epoksi enjeksiyonu ile bir çatlak onarımına başlamadan önce, çatlak sebebi ve yapısal onarım ihtiyacının belirlenmesi gerekir. Çatlak, yapının yapısal bütünlüğünü tehlikeye atmazsa, poliüretan harçlar veya diğer yapısal olmayan malzemelerle çatlağın doldurulması daha uygun bir seçenek olabilir. Yapısal bir onarım gerektiğinde, epoksi enjeksiyonuna devam etmeden önce çatlağa neden olan koşullar düzeltilmelidir. Çatlak nemliyse ve kurutulamıyorsa, neme dayanıklı bir epoksi düşünülmelidir. Korozyonlu çelikten oluşan çatlaklar, epoksi enjeksiyonu ile onarılmamalıdır, çünkü sürekli korozyon yeni çatlakların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

crack repair with epoxy
Epoksi Onarım (crack repair with epoxy)

Epoksi Onarım İle Çatlak Tamiri İpuçları:

En yaygın sorunlardan bazılarına karşı dikkat edilecek hususlar şöyledir;

1- Düşük basınçlı bir enjeksiyon ayarıyla başlayın ve gerekirse basıncı arttırın.

2- Daha büyük ve derin çatlaklar daha fazla enjeksiyon basıncı gerektirir.

3- Geniş çatlakları doldururken, epoksinin beton çatlaklarını doldurmasını sağlamak için çok fazla değil bir süre bekleyin. Eğer fazla beklerseniz epoksi rijitleşecek ve alana ulaşmanız zorlaşacaktır.

4- Enjeksiyon aleti eğer yüksek basınç ile çalışıyorsa; işi bilen bir kişiden yardım isteyin.

5- Epoksi akışını tıkayan döküntülerin bir sorun olabileceğinden veya çatlak sürekli olmadığından, maddenin taşmasına dikkat edin.

6- Çatlak çok geniş olduğunda, enjeksiyon metodu çalışmayabilir. Devam etmeden önce çatlağın tamir edilebilir olduğundan emin olun.

 

Bu yazımızda Danimarka’da bulunan Dev Spiral Yol hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.

Diğer yazılarım için tıklayın>

https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/

Kaynaklar:

https://engineeringdiscoveries.com

İletişim için=> İnşaat Mühendisi Mustafa ÖZDEMİR

 

 

1 YORUM

  1. Mrb epoxiciyim 7 yildir ustayim. Hem epoxi zemin kaplama ve Epoxi ile filiz ekim dolgu kolon kuvvetlendirme catlak kolon tamiri ve tabla beton tamiri uygulamasi ve su yalitimi yapmaktayım. Özellikle son depremde oluşan catlak tahribatlarının artması ve binada yapılması istenilen uygulamanın tecrübeli ve bu isi yapan müdavim ustaların yapması gerektiğinin altını çizmek isterim. ÇOK eski yapıların kimyasal ile yapistirilmasindaki en büyük riskin beton ayrışması dediğimiz son derece riskli olan kisim ise uygulanacak alanın kimyasalı bırakmaması ama baska bor yerden betonun çatlaması olan en büyük problem. Bu nedenle çok eski yapıları görsel anlamda makyaj degil sağlıklı bir şekilde dolgunun yapılmasıdır. Yapilmasi gereken binanin yaşı ve uygulama yapilacak yerlerin her türlü fotoğraf ve yazılı ve metre ile ölçüm mesafeleri ayarlanacak bir şekilde rapor tutulması gerekmektedir. Ve ben öyle uygulama yapmaktayım. Bina catlak yapıştırma hic hafife alınacak bir durum değil-dir. Saygilar. 05356032843 Uygulama yapilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Göçük Altında Kalan Mühendisten Acı Haber Geldi

Gaziantep’te cami inşaatındaki iskelenin devrilmesi sonucu 33 saat süren arama çalışmaları sonucunda bulunan İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın ölümüyle ilgili Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Başhekimi basın...