Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri "Beton Kanseri" Alkali-Silika Reaksiyonu (ASR) Nedir ?

“Beton Kanseri” Alkali-Silika Reaksiyonu (ASR) Nedir ?

Alkali-Silika Reaksiyonu Nedir ?

Agregalar genel olarak çoğu zaman beton içinde kimyasal olarak etkisiz olarak varsayılır. Ancak, bazı betonlar içerdikleri alkali hidroksitler sebebiyle agregalarla reaksiyona girebilir. Bu reaksiyonlar uzun yıllar devam ederek betonda genleşmelere ve çatlamalara neden olurlar. Alkali agrega reaksiyonlarının iki türü vardır: alkali-silika reaksiyonu (ASR) ve alkali-karbonat reaksiyonu (ACR).

Alkali-silika reaksiyonu (ASR) daha tehlikelidir, çünkü bu tür reaksiyon gerçekleşen betonlarda reaktif silika materyalleri içeren agregalar daha yaygındır. ASR’da, belirli silika yapıları içeren agregalar, betondaki “alkali hidroksit” ile reaksiyona girerek, çevresindeki ortamdan su emen bir jel oluşturur. Bu jeller, betona zarar verecek kadar geniş bir basınç oluşturabilir.

Alkali Silika Reaksiyonu’nun etkisinde kalan betonda uygulamadan yaklaşık 1 yıl sonra (nem ve sıcaklık bu süre üzerinde etkilidir) harita şeklinde çatlak oluşumları gözlenmektedir. Söz konusu çatlaklar betonun mukavemet ve dayanıklılık özelliklerini olumsuz yönde etkilemekte, estetik görüntüyü bozmaktadır.

ASR etkisi altındaki betonda uygulamadan yaklaşık 1 yıl sonra ( zaman nem ve sıcaklığa bağlı olarak değişebilir) harita şeklinde çatlaklaklar oluşmaktadır. Bu çatlaklar betonun mukavemet ve dayanıklılık özelliklerini zayıflatarak donma çözünme, sülfat etkisi ve diğer fiziksel hasarlara açık hale getirir. Ayrıca estetik olarak betonun görünümünü bozabilir.

Alkali-silika reaksiyonu, bazı ilave katkı malzemeleri kullanılarak kontrol edilebilir. Uygun oranlarda, silis dumanı, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu, alkali-silika reaksiyonuna bağlı olarak genleşmeyi önemli ölçüde azaltır veya tamamen ortadan kaldırabilir. Ek olarak, ASR’yi azaltmak için lityum bileşikleri kullanılır. Tüm ASR jel reaksiyonlarının yıkıcı şişlik üretmediğine dikkat etmek de önemlidir. Bu sebeple beton üretilmeden önce ASR reaksiyonuna karşı önlemler alınmalıdır.

Yeni Betonda Alkali-Silika Reaksiyonunun Önlenmesi

ASR potansiyeli olup olmadığını belirlemek ve onu kontrol edecek malzemeleri seçmek için aşağıdaki akış şemasındaki adımları izleyin. Daha fazla bilgi için farenizi akış çizelgesi kutularının üzerine getirin.

Ek kaynaklar:
Daha detaylı bilgi için ÇİMSA ‘nın hazırladığı ” Betonda Dayanıklılık Sorunları ve Çözümleri- Alkali Silika Reaksiyonu (ASR) ” içeriğini inceleyebillirsiniz.

Kaynak: https://www.cement.org/

DergiPark – Makale

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Kanal İstanbul İçin İhale Hazırlığı

Kanal İstanbul İçin İhale Hazırlığı | Kanal İstanbul, İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz'den Marmara Denizi'ne uzanması tasarlanan bir su yolu projesidir. Bu büyük projede ihale...

Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Malzemesi Nedir? Kauçuk veya plastik ham maddelerden mamul, ülkemizdeki standart kalınlıkları 1.2 mm ile 2.0 mm arasında değişen, taşıyıcılı veya...

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

SON YORUMLAR