Ana Sayfa Güncel Bina Ruhsatları Düzenlemesi Yapıldı

Bina Ruhsatları Düzenlemesi Yapıldı

Bina ruhsatları düzenlemesi olarak da belirtilen değişim durumunda tüm binalarda yapılacak deprem güçlendirme çalışmalarına ilişkin ruhsat başvurularında, ilk ruhsat alma tarihi geçerli olacak. Bina ruhsatlarıyla ilgili önemli bir değişiklik sabah saatlerinde Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirildi. İşlemlerin yapılma durumlarında ruhsatın alış tarihindeki yönetmelik kabul edilecek. Sonrasındaki değişimlerde ise bir etkilenme olmaması sağlanacak.

İlk Ruhsat Tarihi Kabul Edilecek

Hali hazırda 1 Ocak 2019 tarihinden sonraki resmi ve özel tüm binalardaki çalışmalarda bu durum geçerliliğini koruyacak. Deprem güçlendirmelerinde ilgili idarelere yapılacak başvuru süreçlerinde ilk ruhsatın alış tarihi çerçevesinde işlemler başlatılacak. Bu değişikliğin sebebi olarak ise hangi yönetmelikte hangi hükümlerin bina için geçerli olacağının bilinmemesi gösteriliyor. Özellikle sıklıkla değişen yönetmelik durumlarından ötürü hem uygulayıcıların hem de yetkili yöneticilerin tereddütte kaldığı vurgulandı. Tereddütlerin giderilmesi için çalışmaların başlatıldığı ve sonuç olarak binaya ilişkin ilk ruhsat tarihinin temel olarak kabul edileceği açıklandı. Bugün itibariyle yürürlüğe giren değişiklikle birlikte kapsam tüm özel ve resmi binalar olarak belirtiliyor.

Bina Ruhsatları Düzenlemesi Yapıldı

Deprem Güçlendirme Tadilatlarının Tamamında Bina Ruhsatları Düzenlemesi

Deprem etkisinin incelenmesi özelinde ise çalışmalar İç İşleri Bakanlığı bünyesinde AFAD tarafından gerçekleştirildi. Binaların deprem etkilerine karşın daha iyi bir performansa sahip olması ve güçlendirme çalışmalarının tamamı bu düzenlemeye tabi olacak. Bina kullanım sınıfının değiştirilmesi ya da esaslı tadilat durumları içinde bina ruhsatları düzenlemesi ilk ruhsat tarihine göre esas alınarak yapılacak. Ancak bu duruma ilişkin birkaç farklı durum değerlendirmesi de bulunuyor. Ruhsat alımı sonrasında inşaatın 2 yıl içerisinde tamamlanmaması ya da 5 yıllık ruhsat süresinde dahi tamamlanması söz konusu olmayan yapılarla ilgili de aynı durumların geçerli olacağı kaydedildi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Çin’de metro inşaatında yol çöktü: 3 kişi kayıp

Çin'in Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaatı sırasında yolun çökmesi sonucu 3 kişi kayboldu. Çin'in güneyinde yer alan Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaat alanında...