Ana Sayfa Güncel Bitmek Bilmeyen Sagrada Familia Artık İmar İzinli

Bitmek Bilmeyen Sagrada Familia Artık İmar İzinli

Barcelona’nın hali hazırda en çok turist çeken yapılarından olan Sagrada Familia, 1882 yılında yapımına başlanan bir yapı. Gaudi tarafından 1883 yılında devralma işlemi yapıldıktan sonra çok daha egzotik bir yapı tarzında tamamlanması gerçekleştirildi. Heybetli yapısı ve baş döndüren mimarisiyle bilinen Sagrada Familia aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya kültür Mirası Listesi’ne girmeyi de başarmıştır. Ancak 2016 yılında gelindiğinde ise yapının kaçak olduğu ortaya çıktı. İspanyol makamlarının büyük bir hatası sonucunda yüzyıllar sonra öğrenilen kaçak olma durumu ise nihayet son buldu. Toplamda 374 Milyon Euro’ya mal olan yapının 2017 yılında 4,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi ise ne kadar önemli olduğunu gösterir niteliktedir. Yüzyılı aşkın süredir inşaatı devam eden yapıya izin verilmesinde şart ise 172 metreden yüksek olmaması.

137 Yıllık Sagrada Familia İnşaat Süreci

“Bitmeyen Kilise” olarak da belirtilen ve 137 yıldır inşaatı süren Sagrada Familia ise bir başka izin koşulu ise en geç 2026 yılına kadar bitirilmesi oldu. Buna göre mimar Gaudi tarafından başlanılan ve büyük bir uzmanlıkla hayatın adanmasına sebep olan yapının 7 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Aksi durumda ise inşaat izniyle ilgili bir kez daha sorun yaşanabileceği de dile getiriliyor.

Bitmek Bilmeyen Sagrada Familia Artık İmar İzinli

Vakıftan Tepki Geldi

Barcelona yerel yönetimi tarafından yükseklik ve bitirme şartlarına göre imar izni verilen yapının vakfı ise durumu memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Bugüne kadar imar izni cezalarıyla 35 Milyon Euro ödeme yapan vakfın geçmişten gelen mücadeleyi kazandığı da şimdiden dillendirilmeye başlandı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

En Çok Bilinen 7 Farklı Baraj Çeşidi

Baraj, su akışını kısıtlayan veya durduran; su baskınlarını engelleme, sulama, enerji üretimi, endüstriyel ürün üretimi ve daha bir çok amaçla kullanılan yapılardır. Kullanım amacına...