Ana Sayfa Güncel Çanakkale Köprüsü ’nde Testler Başlıyor

Çanakkale Köprüsü ’nde Testler Başlıyor

Büyük projeler arasında bulunan 1915 Çanakkale Köprüsü ’nde artık sona yaklaşıldı. Batırma işlemlerinin tamamlanmasının sonrasında keso testleri gerçekleştirilebilecek. Hürriyet Gazetesi’nde Eray Görgülü imzalı habere göre; Avrupa Yakası özelinde işlemlerin tamamlandığı bilgisi alındı. Limak ve Yapı şirketlerinin yanı sıra Koreli şirketlerinde ortaklık sahibi olduğu işletme tarafından yapılan inşaat süreci tamamlanma aşamasında. Avrupa Yakası bölümünde ayağın keson batırma işleminin bittiği bilgisi de alındı. Son olarak ise kule keson testlerinin yapılması bekleniyor. Sonrasında ise Asya Yakası keson batırma işlemi gerçekleşecek.

Gemi Trafiği Kapanacak

Çanakkale Köprüsü işlemleri için 20 Mayıs günü boğazın 24 saat sürecince gemi trafiğine kapalı olacağı da bildirildi. 12 saatlik dilim içinde gemi trafiğinin kullanımı kuzey-güney doğrultusunda olacak. 12 saat güney-kuzey hattının çalışacağı da verilen bilgiler arasında.

Yapılan plana göre bunun dışında bugün boyunca geçişler olmayacak. Sonrasında 36 saat ise yalnızca tek yönlü olarak gemi trafiği gerçekleştirilecek. Kule kesonlarının batırılma işlemi için tahmini süre beş gün olarak ifade ediliyor. Planlamanın dışına çıkılmaması halinde beş günlük sürede Avrupa Yakası çalışmaları bitirilmiş olacak. Ancak yine de toplamda 72 saati bulabileceği de öngörüler arasında. Herhangi bir olumsuz durumun olmaması halinde işlemlerin doğru şekilde gerçekleştirilmesi de köprünün sudan hiçbir zarar görmemesini sağlayacak.

İnce Tasarımlara Sahip Çanakkale Köprüsü

Testlerin başarılı olmasıyla 2023 metre olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 100.yıla yetiştirebileceği de gelen haberler arasında. Yapımın tamamlanması durumunda ise “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını da alacak olan köprünün kulelerinin üstünde figürlerde olacak. Seyit Onbaşı’nın top mermisinin şekli tarzında yapılacak olması da tarihi açıdan köprüyü öne çıkarıyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e Göre Örnek Bir Konsolidasyon Oturması Hesabı

TBDY 2018'e Göre Örnek Bir Konsolidasyon Hesabı Bu yazımda sizlere Konsolidasyon kavramından ve TBDY 2018 göre örnek bir Konsolidasyon oturması hesabının nasıl yapılacağını basitçe anlatmak...