Ana Sayfa Güncel Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin önemli ilçelerinden Darıca’da evinin çatısında elektrik üretip dağıtım şirketlerine satan mühendis Kerem Çilli, kazancını bu şekilde sağlıyor. 2017 mezunu olan elektrik ve elektronik mühendisi genç tarafından çatıya kurduğu sistem sayesinde elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Çatısında Ürettiği Elektrikle Binaların İhtiyacını Karşılıyor

Elektrik faturalarının çok kabarık gelmesinin ardından böyle bir projeye başlama gereği duyduğunu anlatan Çilli, bilgilerde verdi. 3 katlı evin çatısının hazır hale getirilmesinin ardından işlemlere başlanıldığını söyledi. Toplamda 22 adet güneş enerjisi paneli kullanımıyla tüm elektrik ihtiyacını karşılayabildiğini söyledi. Elde edilen fazla elektriği ise dağıtım şirketlerine satılıyor. Satışlarla birlikte projenin bir iş haline geldiğini dile getiren genç mühendis Çilli, artık önemli düzeyde kazanç elde ettiğini belirtti. KOSGEB desteğiyle başlanılan projenin giderek büyümesi sonrasında ise dağıtım şirketlerine satılan düzeyin artması da beraberinde geldi. Elektrik faturası ödememenin üstüne bir de üretilen elektrikten para kazanılmaya başlanılması komşularında dikkatin çekmiş.

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor
KOCAELİ’NİN DARICA İLÇESİNDE YAŞAYAN ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSİ KEREM ÇİLLİ, YAŞADIĞI EVİN ÇATISINA KURDUĞU SİSTEMLE KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİM FAZLASINI İSE ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİNE SATARAK GELİR ELDE EDİYOR. (SAMET KAHRAMAN/KOCAELİ-İHA)

25 Yıl Ömürlü Güneş Panelleriyle Elektrik Üretip Dağıtım Yapan Genç

Var olan elektrik üretim kapasitesiyle 6 evin elektrik ihtiyacının sorunsuz bir şekilde halledildiğini söyleyen Çilli, enerji verimliliği konusundaki çalışmalarına da değindi. Çevre dostu yapıda olmasından ötürü de çevreye katkı sunduklarının altını çizdi. Elektrik üretip dağıtım şirketlerinin satışla yapılan yatırımların 8 yılda amorti edildiğini sözlerine ekledi. Her insan tarafından yapılabilecek bir sistem olduğunu belirten Çilli, bütçeye göre küçük ya da büyük bir güneş enerji sistemleri kurulabilir, dedi. Enerji kaynaklarının ömrü ise minimum 25 yıl olarak bilinirken çok daha yüksek düzeyde kazançlar sağlanabilir, diyerek sözlerini tamamladı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Altın Köprü (The Golden Bridge)

SADECE TAŞIYICI DEĞİL ADETA BİR SANAT ESERİ Altın Köprü (Vietnamca: Cầu Vàng), Da Nang, Vietnam'ın yakınındaki Bà Nà Hills beldesinde yaklaşık 150 metre uzunluğunda (490...