2018 yılında döviz kurunun etkisiyle maliyetlerin hızlı bir şekilde arttığı inşaat sektöründe son olarak çimento krizi yaşanmıştı. Şantiyeleri durduran son çimento zammıyla ilgili bugün önemli bir gelişme yaşandı. Çimento üreticileri tarafından %50 olarak açıklanan zam sonrasında müteahhitlerle görüşmeler başlamıştı. Geçen günlerde gerçekleştirilen müzakereler neticesinde çimento zammı %20 olarak belirlendi. Böylelikle çimento fiyatı ortalaması 11,5-12 lira aralığına çekildi.

Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı olan Niyazi Gültekin, son gelişmelerle birlikte çimento zammının geri çekilmesinden ötürü çimento üreticilerini teşekkür etti. Hali hazırda inşaat sektöründe önemli daralmaların yaşandığı böyle zamanlarda yapılan bu iyileştirmenin yararlı olacağı da kaydedildi.

Çimento Zammı %20 Oldu

İlk olarak %50 olarak açıklanan çimento zamlarına karşı sert tepki gösteren derneklerin önemli bir kısmı inşaatları durdurma eylemleri yapacaklarını belirtmişti. Özellikle konut fiyatlarının zamlanmamasından dolayı kayıpların çok daha büyük olacağı dile getiririlerken, çözüm yolunun bulunması da tüm inşaat sektörü için olumlu bir gelişme olarak yorumlandı. Zam oranıyla ilgili açıklamalar yapan müteahhit dernekleri ise oranın kabul edilebilir olduğunu belirtti. Buna göre çimento fiyatlarının aşırı yükselmemesi yarım kalan inşaatların devam edeceğinin de göstergesi.

Döviz kurundan kaynaklı artışların başta demir olmak üzere çeşitli malzemelerin fiyatlarını etkilemesi gözleri çimento üreticilerine çevirdi. Son olarak yapılan görüşmeler neticesinde zam %20 olacak şekilde tekrar düzenlendi. %30’luk bir zam oranının geri alınmasının sektöre ilaç gibi geleceği de ifade ediliyor. Bununla birlikte satışların 2019 yılında düşmeye devam etmesi ise ilerleyen günlerde yaşanacak gelişmeleri de etkileyecek cinsten.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here