Ana Sayfa Güncel Haberler Çin'den Yüzen Güneş Enerjisi Santrali

Çin’den Yüzen Güneş Enerjisi Santrali

Çin, Dünya’nın en büyük yüzen güneş enerjisi santralini devreye aldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Dünya üzerindeki hava kirliliği en yüksek olan ülkelerden biri olan Çin, bu durumu değiştirmek adını büyük güç sarf ediyor. Özellikle geçtiğimiz 2016 yılında başkent Pekin’de hava kirliliğinden dolayı turuncu alarm verilmişti.

Ama Çin bu kötü itibar ile anılmak istemiyor gibi. Son zamanlarda yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlarla kendinden söz ettirmesi dikkat çekiyor. Bu alanda Dünya üzerinde en gelişmiş devletlerden biri olması elini oldukça güçlendiriyor. Yatırımlarını bu alanda arttıran Çin, Sungrow Power Pupply adını verdiği Anhui eyaletinde taş kömürü madenciliği yapan kasabanın bulunduğu noktaya 40 MWlık bir güneş enerjisi tesisi kurdu. Bu tesisin en büyük özelliği ise suyun üzerine kurulmuş Dünya üzerindeki en büyük güneş enerjisi santrali olması. Çin Hükümeti, fosil yakıt kullanımını azaltarak, yenilenebilir enerji kullanımını arttırmayı planlıyor. Çin’in en büyük hedefi ise yenilenebilir enerjide süper güç haline gelmek.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İzmir’de İstinat Duvarı Çöktü, Yolda Göçük Oluştu

Sabah saatlerinde İzmir’ de istinat duvarı büyük bir gürültüyle çökerken çevredeki insanlar ise paniğe kapıldı. Torbalı’da Mustafa Kemal Mahallesi’ nde yol kenarındaki istinat duvarı...