Ana Sayfa Güncel Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadelede 12 Haziran

Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadelede 12 Haziran

- Reklam-

Tarihler 2002 yılının Haziran ayını gösterdiğinde Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Dünya genelinde kabul edilen “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” bir fırsat niteliğindeydi. Çocukların çeşitli iş kollarında çalışmasını önlemek, eğitimleri için çabalamak temel amaçlar arasındaydı. 12 Haziran 2019 yani bugün 7.yılında çocuk işçi rakamları ise korkutucu bir boyuta ulaşmış durumda. ILO verilerinin çarpıcı sonuçlarına göre dünya genelinde çalışmak zorunda kalan 152 milyon çocuk bulunuyor. Çalışan her 10 çocuktan 7 tanesi tarım sektöründe olurken Afrika ve Asya ülkeleri ise çok daha yüksek düzeyde çocuk işçiye sahip.

2025 Hedefleri Tutmayacak

Dünya devletleri tarafından 2025 yılına kadar tüm çocukların işçi olarak kullanılmaması hedefleniyordu. Ancak gelinen noktada böyle bir durumun olabilmesinin söz konusu olmadığı da açıklandı. Her ne kadar geçmiş yıllara göre azalma olsa da hedeflerin çok uzağında olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. 2000 yılında 246 Milyon çocuk işçinin bulunduğu dünyamızda şu an itibariyle ise 150 milyon seviyelerine kadar düşüş gerçekleşmiş. Bu şekilde gidilmesi halinde ise tahminlere göre 2025 yılında 121 milyon çocuk işçi olacağı hesap ediliyor.

Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadelede 12 Haziran

Türkiye’de 2 Milyon Çocuk İşçi Var

- Reklam-

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2018 yılında %21,1 olarak hesaplanan çocuk işçilerin sayısı bir yılda yaklaşık %1 artmış durumda. Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından ortaya konan raporlara göre ise toplamda 2 milyondan çok daha fazla çocuk işçi mevcut. Resmi olmayan verilere göre Türkiye’de çocuk işçilerin sayısı her yıl düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kolonlar

Kolon Nedir ? Kolon veya sütun, taşıyıcı sistemde düşey yapı elemanlarına verilen isimdir. Yapıda dış ve iç etkilerden oluşan kuvvetleri (moment, kesme kuvveti vb.) temellere, dolayısı ile...