Ana Sayfa Güncel Çuval Üzerinde Domates Yetiştiriciliği

Çuval Üzerinde Domates Yetiştiriciliği

Elektronik mühendisi olarak çalışmasına rağmen yine de çuvallarda yetiştirdiği biberlerle adını duyuran Ergin İnal, son olarak çuval üzerinde domates yetiştiriciliğine başladı. İHA’ya açıklamalarda bulunan 44 yaşındaki mühendis, yıllar içerisinde geliştirdiği taktiklerle Antalya’da işleri büyüttü. Aksu ilçesinde 4 dönüm alan kiralayarak domates yetiştiriciliğine ailesiyle birlikte başladı. Bilinen üretim metotlarından çok daha farklısını ARGE çalışmalarıyla ortaya koyan İnal, çok daha yüksek bir verimlilik elde etmeyi başardı.

Çuvallarla gerçekleşen üretimlerde hem biber hem de domates yetiştirmeye devam ettiğini söyleyen İnal, çuval üzerinde domates dikimleri gerçekleştiriyor. Tohum yerine domatesin filizleri kullanılırken her çuvalda 80 kilogram domates hedefi bulunuyor. Her çuval için ise 16 tane domates fidan dikimi yapılırken toplam kapasite 600 çuval. Giderek kapasitenin artacağını söyleyen İnal, başarının devam etmesi halinde işleyişin çok daha yaygınlaşacağına inandığı da sözlerine ekledi. Vatandaşlar tarafından da ilgi gördüklerini kaydeden 10 yıllık elektrik mühendisi İnal, ARGE çalışmalarının ise bu yıl çok büyük önemli olduğunu ifade etti.

Çuval Üzerinde Domates Yetiştiriciliği

Ürünlerin organiğe yakın bir seviyede olmasının yanı sıra kaliteli gerçekleştirilmesi de satışlarda çok daha belirleyici bir durumda. Her fide için minimum ürün hesaplaması ise 5 kilodan yapılıyor. Böylelikle çuval başına 80 kilogram bir verim söz konusu durumda. Domateslerin yetiştirilme sürecinde ise herhangi bir ilaç kullanımı yok. Bu sayede herhangi bir sakıncaya sahip olmayan domateslerin ortaya çıkarılma durumu oluşuyor. Büyük bir başarıya imza atan İnal, Antalya ve Aksu’da bir marka olmayı da başarmış durumda.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Çin’de metro inşaatında yol çöktü: 3 kişi kayıp

Çin'in Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaatı sırasında yolun çökmesi sonucu 3 kişi kayboldu. Çin'in güneyinde yer alan Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaat alanında...