Ana Sayfa Blog Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü?

Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü? [1]

Her zaman her bilim dalında daha az malzeme ile daha az maliyet ile daha fazla verim almak ön plandadır. İnşaat teknolojisinde de I kirişler bu amaç doğrultusunda üretilmiştir. Daha az malzeme kullanılarak diğer şekillerden daha dayanıklı bir kesit oluşturulmuş ve bu yıllar içinde her türlü inşaat işinde yaygın olarak kullanılmıştır.

Bu çalışmada ana amacımız Demiryolunda kiriş kesitinin ve yer kaynaklı salınımların titreşime etkisini anlatmak oldu. Öncelikle bu konuda daha önce yapılmış çalışmalara atıf yaparak başlayalım.

  • Ilgaz Candemir tarafından yayınlanan “Raylı Sistemlerde Gürültü ve Vibrasyon Sorunları, Çözüm Seçenekleri ve Fayda Analizleri” adlı makalede demiryolu ve kent içi raylı sistemlerin dizaynında gürültü, titreşim ve vibrasyon konularının kötü etkilerinden kurtulmak için yeni ve pratik mühendislik çözümlerine yer verilmiştir.
  • M.Monteiro “Vibrations induced by trains” isimli makalesinde trenlerin dolaşımından doğan titreşimleri incelemiştir. Sinyalizasyonun ve sismik geoteknik mühendisliğinin önemini vurgulamıştır. Yapılan saha çalışmaları ışığında ortaya çıkan sonuçlar incelenmiş ve demiryolu titreşimi hakkında kılavuz niteliği taşımaktadır. Matlab kullanarak yapılan bir dizi analiz aracı geliştirilmiştir.
  • Cihan Bayındır, Ali Sercan Kesten ve Ehsan Etminan tarafından yayınlanan “A Theoretical Method for the Investigation of the Effects of Soil Improvement on Train Induced Ground-Borne Vibrations” adlı makalede demiryolu trenlerinin tekerleklerinin oluşturduğu titreşimlerin tahmin ve kontrol edilmesiyle ilgili bilgilere yer verilmiştir. Tren tarafından oluşturulan titreşimlerin zemin iyileştirmesiyle nasıl değiştiğiyle ilgili araştırmalar yapılarak matematiksel veriler önerilmiştir.

Bu çalışmalardan da gördüğümüz üzere Titreşimi sönümlemek dünyada ve ülkemizde de merak edilen bir konu olmuştur. Bu konu üzerine artık bizlerde bir şeyler konuşmaya başlayalım.

Demiryolu trenlerinin yer altı kaynaklı titreşimleri, tekerleklerin geçişi ve tekerleklerin ve izlerin düzensizlikleri nedeniyle demiryolu tekerleği arayüzünde üretilir. Bu titreşimlerin, demiryolunun güvenliği ve servis kolaylığı için demiryolunun tasarımı ve servisi sırasında, sıkıştırma etkisi, sıvılaşma ve insanların rahatsızlıklarından dolayı yerleşim ve diferansiyel yerleşim gibi olası titreşim kaynaklı sorunları önlemek için öngörülen ve kontrol edilmesi gerekir. Bu tür demiryolu titreşimleri farklı tekniklerle modellenirken, toprak iyileştirilmiş şartlarda bunları analiz etmek için sadece birkaç çalışma vardır.

Bir de demiryolu titreşimlerine farlı bir açıdan bakalım

Herkesin anlayabilmesi için daha basitçe anlatmak gerekirse;
Demiryolu kesitlerinde kullanılan kirişler genelde I kiriştir. Bu I kirişlerde oluşan titreşimleri sönümlemek için nelere ihtiyacımız olur diye düşünerek başlayalım.

  • Mesela Kirişin zeminle temas ettiği yere yerleştirebileceğimiz bir madde ile titreşimi sönümlememiz mümkün mü?
  • Veya alttaki zemine sıkıştırma yapsak sonuçlar nasıl etkilenir?
  • Demiryolu taşıtının raylara temas ettiği yer’in geometrisinde bir değişiklik yapsak titreşim değişir mi?

Sizlerin de aklına bunlara benzer birçok soru gelecektir. Bu soruların hepsine cevap vermemiz bu makalede mümkün olmayacaktır belki ama merak ederek eminim hepsine cevap bulabilir.

Kim bilir belki de bu sorduğumuz sorular bu yazının devamında yanıt bulur.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
F.M.V Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Mezunuyum.Çocukluktan beri içinde bilgisayar ve yazılım geçen her şeyle iç içe yaşıyorum.3 yaşımda Ms Excel ile 8 yaşımda Autocad ile tanıştım.İnsanın hayatındaki en önemli varlığının 'merak etmek' olduğunu düşünen biri olarak sürekli öğrenmeye ve merak etmeye açığım.Şu an Eğitimime İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)'de Yüksek lisans yaparak devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR