Ana Sayfa Blog Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü? - Sürtünmenin önemi

Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü? [2] – Sürtünmenin önemi

- Reklam-

“Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü? [1] “ isimli ilk yazımdan sonra 4 tekerleği olan ve 2 tane I kiriş üzerinde ilerleyen bir yapı kurdum. İlkel mühendisler gibi demiryolu titreşimleri üzerine fikirler üretmeye çalıştım. İlk yazımı aşağıdaki başlığa tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sistemimi oluştururken 4 adet 1’er metrelik I kiriş kullandım. Üzerine ağırlık koyabilmek için aracımın kenarlarını demir plaka ile kapattım ve raylarla teması için de dışı çelik kaplama lastikli bir tekerlek kullandım.

- Reklam-

İlk yazımda sorduğum sorulara cevap vererek devam edelim.

o Mesela Kirişin zeminle temas ettiği yere yerleştirebileceğimiz bir madde ile titreşimi sönümlememiz mümkün mü?

Biz inşaat mühendisleri biliyoruz ki herhangi bir cisim hava da dahil herhangi bir cisimle temas ettiğinde sürtünme oluşur. Bu sürtünme kuvveti Aerodinamiği oluşturur, demiryolu araçlarımızda bu aerodinamiği de düşünmemiz gerekecektir. Fakat şimdi demiryolu taşıtının etrafındaki sürtünmeden yerle temas eden noktasına bakalım.

Bir katı cisim bir katı cisim ile temas ettiğinde ortaya çıkan sürtünme kuvvetini düşünelim. Muhtemelen mühendisler yüzyıllardır bu sürtünmeyi azaltmak için çalışmalar yapmışlardır. Bende kendi kurduğum sistemde aracımın taşınmasını sağlayacak tekerleğin sürtünmesini azaltmak için fikirler düşündüm. İlk aklıma gelen fikir ray olarak kullandığım I kirişlerin üzerini zımpalayarak daha düz hale getirmek oldu. Zımparaladıktan sonra ve önce yaptığım titreşim ölçümlerinde bu fikrin başarılı fakat yetersiz olduğunu gördüm.
Aklıma gelen 2. Fikir ise rayları yerleştirdiğim zeminin içine strafor köpük malzeme koymak oldu. Köpük eklenen sistemde tekrar ölçüm yapıldığında titreşimin ilk zımparasız ve köpüksüz sisteme göre %70 azaldığını gördüm.

Demek oluyor ki demiryolu titreşiminin en önemli olaylarından biri olarak sürtünmeyi gösterebiliriz. Gerek demiryolu aracının ray ile arasındaki sürtünme gerekse de rayların zemin ile arasındaki sürtünme titreşimi azaltmak için hayati önem taşıyor.

İlk yazımdaki diğer soruların cevapları da bir sonraki yazımda olacak.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
F.M.V Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Mezunuyum. Çocukluktan beri içinde bilgisayar ve yazılım geçen her şeyle iç içe yaşıyorum.3 yaşımda Ms Excel ile 8 yaşımda Autocad ile tanıştım.İnsanın hayatındaki en önemli varlığının 'merak etmek' olduğunu düşünen biri olarak sürekli öğrenmeye ve merak etmeye açığım. Şu an Eğitimime İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)'de Yüksek lisans yaparak devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

SAP2000, ETABS, TEKLA ve MS Project Eğitimleri!

Hangi programların eğitimleri mevcut? SAP2000 ETABS TEKLA STRUCTURES MS PROJECT Eğitimler online mı? Yeni nesil eğitim platformu UDEMY aracılığı ile online olarak veriliyor. İlk olarak 9...