Ana Sayfa Blog Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü? - Sürtünmenin önemi

Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü? [2] – Sürtünmenin önemi

“Demiryolu Titreşimleri Üzerine Hiç Düşündünüz mü? [1] “ isimli ilk yazımdan sonra 4 tekerleği olan ve 2 tane I kiriş üzerinde ilerleyen bir yapı kurdum. İlkel mühendisler gibi demiryolu titreşimleri üzerine fikirler üretmeye çalıştım. İlk yazımı aşağıdaki başlığa tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sistemimi oluştururken 4 adet 1’er metrelik I kiriş kullandım. Üzerine ağırlık koyabilmek için aracımın kenarlarını demir plaka ile kapattım ve raylarla teması için de dışı çelik kaplama lastikli bir tekerlek kullandım.

İlk yazımda sorduğum sorulara cevap vererek devam edelim.

o Mesela Kirişin zeminle temas ettiği yere yerleştirebileceğimiz bir madde ile titreşimi sönümlememiz mümkün mü?

Biz inşaat mühendisleri biliyoruz ki herhangi bir cisim hava da dahil herhangi bir cisimle temas ettiğinde sürtünme oluşur. Bu sürtünme kuvveti Aerodinamiği oluşturur, demiryolu araçlarımızda bu aerodinamiği de düşünmemiz gerekecektir. Fakat şimdi demiryolu taşıtının etrafındaki sürtünmeden yerle temas eden noktasına bakalım.

Bir katı cisim bir katı cisim ile temas ettiğinde ortaya çıkan sürtünme kuvvetini düşünelim. Muhtemelen mühendisler yüzyıllardır bu sürtünmeyi azaltmak için çalışmalar yapmışlardır. Bende kendi kurduğum sistemde aracımın taşınmasını sağlayacak tekerleğin sürtünmesini azaltmak için fikirler düşündüm. İlk aklıma gelen fikir ray olarak kullandığım I kirişlerin üzerini zımpalayarak daha düz hale getirmek oldu. Zımparaladıktan sonra ve önce yaptığım titreşim ölçümlerinde bu fikrin başarılı fakat yetersiz olduğunu gördüm.
Aklıma gelen 2. Fikir ise rayları yerleştirdiğim zeminin içine strafor köpük malzeme koymak oldu. Köpük eklenen sistemde tekrar ölçüm yapıldığında titreşimin ilk zımparasız ve köpüksüz sisteme göre %70 azaldığını gördüm.

Demek oluyor ki demiryolu titreşiminin en önemli olaylarından biri olarak sürtünmeyi gösterebiliriz. Gerek demiryolu aracının ray ile arasındaki sürtünme gerekse de rayların zemin ile arasındaki sürtünme titreşimi azaltmak için hayati önem taşıyor.

İlk yazımdaki diğer soruların cevapları da bir sonraki yazımda olacak.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
F.M.V Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Mezunuyum.Çocukluktan beri içinde bilgisayar ve yazılım geçen her şeyle iç içe yaşıyorum.3 yaşımda Ms Excel ile 8 yaşımda Autocad ile tanıştım.İnsanın hayatındaki en önemli varlığının 'merak etmek' olduğunu düşünen biri olarak sürekli öğrenmeye ve merak etmeye açığım.Şu an Eğitimime İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)'de Yüksek lisans yaparak devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat Mühendisliği Bölümüne Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

İnşaat mühendisliği bölümüne yeni başlayanlar için; öncelikle sizlere, sektörümüze ve bölümümüze hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. Yazının buradan sonraki kısmı, bölümü bilinçli olarak yazıp...

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi!

23/09/2020 tarihli güncelleme: Tmmob web sitesinde bir duyuru daha yayınladı. Yayınladığı yeni duyuruda Danıştayın tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefliği yapabilmesi konusunda almış olduğu iptal...

Şiddetin Meşru Olduğu Meslek Grubu

Başlığa bakıp da "Şiddetin meşru olduğu meslek grubu mu olur? " diyenlerimiz illaki vardır. Son zamanlarda ülkemizde kadına şiddet, çocuğa şiddet, istismar, sağlık çalışanına...

Üniversite Eğitimindeki En Büyük Aksaklık

Üniversiteyi sadece bir öğretim kurumu olarak görmek doğru değildir. Üniversite aynı zamanda eğitim kurumudur. Genelde üniversitelerin kalitesini hoca sayılarıyla ölçersiniz, bulunduğu yerle ölçersiniz, öğretim...
• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi 41.99₺! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+