Ana Sayfa Genel DEPREM HESABI

DEPREM HESABI

İnşaat Mühendislerine deprem hesabi hep zormuş gibi gösterilir. Universite de böyledir, meslek hayatinda da böyledir. Ögretim görevlileri, süslü anlatım yapmayı,formüllerle dolu anlatim yapmayi, teknik birtakim terimler kullanmayı iş zannederler. Dikkat edin deprem yönetmeliklerimiz de bu kafayla yazılmıştır. Oysa işin esası basitliktir. Ama basit anlatmayi işi aşagılamak olarak görürler. Neticesinde de mezun olduğu halde hala deprem hesabıni özümsememiş bir sürü mezun ortaya çikar.

Ben size burada iki satırla deprem hesabıni anlatabilirim. Sizde dersiniz ki, biz yıllardır bunu mu görmüşüz…

Deprem kuvveti=m x a….(F=m x a)

Deprem hesabı dediginiz işte bu, başka bir şey değil. Deprem kuvvetini(atalet kuvveti) hesaplayacagıniz yapinin ağırlıgini, yapıda olusan ivme ile çarpacaksıniz, toplam taban kesme kuvvetini bulacaksınız. Hepsi bu.

Hali hazirdaki yonetmeligimiz nasil.
Vt=A x W

A=Ao x I x S((T)

Ao ‘ i buluyoruz, oradan A ‘ ya geciyoruz.

Vt dedigimiz, deprem hesabıni yapıyoruz. Yani yaptiginiz F=m x a.
Farkli birşey degil.

Yeni yonetmelikte, bu biraz daha anlasilir hale geldi. Vt=m x Sa oldu. Sa dedigimiz şey, yapıda olusan ivme. Artik deprem bolgeleri falan da olmadıgından Sa yi bulmak biraz daha basitleşti. Deprem tehlike haritasindan yapıyı yapacaginiz yerdeki (Ss) ivmesine direk bakıyorsunuz, bu sayıyi zemin buyutme ile direk carpiyorsunuz. Deprem bolgesi vb ugrasmiyorsunuz.

Sonuc olarak deprem hesabi=m x a

Deprem yonetmelikleri, dersler ne kadar da karışık olsa, deprem hesabinda size F=m x a yı ögretmeye calısıyorlar. Yonetmeligi de birakin herhangi bir madde uzerindeki atalet(deprem) kuvvetini hesaplayacaksaniz F=m x a uygulayacaksiniz. Mesela bina dış cephe kaplamasininin maruz kaldıği deprem kuvveti. Cephenin agirligını bul, orada olusan ivme ile çarp, cephenin maruz kalacagı deprem kuvvetini bul. Sonrada bu kuvvete göre cephe baglanti elemanlarini projelendir. Yada bir konsol balkonun deprem kuvvetine bakalım. Balkonun agirlıgıni bul, oradaki ivme ile çarp konsol da oluşan deprem kuvvetini bul . Bu kadar basit. Deprem hesabını neden bu kadar zorlaştirırlar, ogretim elemanları işsiz kalmaktan mi korkarlar, kendileri mi bilmez anlamadim.

Inşaat muhendisliginin %90’i, F=m x a dir. Unutmayın.

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

2 YORUM

  1. Basite indirgemek iyidir ama basite indirgemekte kantarın topuzunu kaçırmak olmaz. Bu doğrultuda Mukavemet Sigma=Ex Epsilon, Yapı Statiği F=kx den başka bir şey değildir demek de kaçınılmaz olur.

  2. Ahmet Bey,
    Paylaşımınız için çok teşekkürler. Deprem hesabına farklı bir açıdan güzel yaklaşmışsınız fakat deprem kuvvetini sadece kütlexivme olarak basite indirgemeniz bence yanlış olmuş. Kaldı ki deprem pratik olarak bakarsak ; yapımızda yer alan katlara Fx gibi bir eş değer deprem kuvveti oluşturmaz, sadece ivme verip salınım yaptırır fakat biz bu davranışı çözüm için böyle bir hayali kuvvet varmış gibi düşünürüz. Daha sönüm oranları,rezonans, yerel zemin etkileri gibi çok önemli parametlere değinmedik bile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR