Ana Sayfa Blog Deprem ve Yapı

Deprem ve Yapı

- Reklam-

Deprem ve Yapı

Çoğumuz deprem esnasında bulunduğumuz yapının sağlam kalmasını isteriz. Bazen bu isteğimiz mümkün olmayabiliyor. Sarsıntının başında  ya da bitiminde yıkılan binaların sayısı fazla. Deprem esnasında yıkılan binalara farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum.

Deprem Esnasında Yıkılan Binalar

Yıllardır ayakta olan ve deprem esnasında yıkılan bir binayı düşünün. Yıkımı yorumlayan herkes o anda yıkıldı diyebilirler. Peki yıkılma sebebi o anki deprem değilse? Bu yapı vatandaşların hissedemeyeceği kadar küçük şiddette ardı ardına sarsıntıya maruz kaldıysa ve belirli aralıklarda gelen sarsıntılar ufak çapta çatlaklar oluşturduysa?

Bu çatlakların sebebine nem, rutubet vs. denebilir. Küçük sarsıntılar vatandaşın aklına gelmeyebilir. Büyük şiddette bir depremde de yıkılınca herkes o an olduğunu düşünmesi normaldir. Oysa bu yapıda küçük sarsıntıda bile çatlak oluşabiliyorsa Sünek Davranış Sergileyen binalar hayal oldu demektir. Sünek davransın deriz ama küçük sarsıntılarda hasar alan bir binadan kimse şiddetli bir depremde ayakta durmasını bekleyemez. Çünkü oluşan o küçük çaplı çatlaklar şiddetli bir depremde kolayca büyüyebilir ve kırılma oluşturabilir.

- Reklam-

Yapılarda sünek davranış isteriz. Çünkü bu davranış şekli deprem esnasında vatandaşa açık alana kaçma ya da bulunduğu yerde güvenle bekleme seçeneklerini sunuyor. Yapılan binalar küçük sarsıntılarda hasar aldığı müddetçe şiddetli bir depremde bizlere zaman kazandıracak kadar ayakta kalamaz. Zaten bina eninde sonunda yıkılacaktır. Önemli olan deprem sonuna kadar ya da açık alana kaçacak kadar bize zaman kazandırması.

İnşaat Teknikeri

Sevgilerle.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Betonarme ve Donatının İnşaattaki Önemi

Binalarımızdaki yapısal elemanlar; basınç, çekme, eğilme momenti ve burulma gibi iç kuvvetlere sahiptir. İstenmeyen deformasyon ile bu iç kuvvetlere dayanmak, inşaat malzemelerinin ana görevidir....