Ana Sayfa Genel Doğu Akdeniz Krizinde Maraş Adımı

Doğu Akdeniz Krizinde Maraş Adımı

Güney Kıbrıs tarafının hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetimine danışmadan attığı adımlarla Doğu Akdeniz’de gerilim tırmanmaya devam ediyor. Çeşitli devletlerle birlikte yapılan arama çalışmalarına tepki olarak ise Kuzey Kıbrıs yönetiminden Maraş kararı geldi. Diplomasi özelinde “Hayalet Şehir” olarak bilinen ve yaklaşık 45 yıldır hiçbir şekilde kimse tarafından girilmeyen Maraş kentinin açılacağı açıklandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en etkili adımı olarak yorumlanan bu duruma Güney Kıbrıs’tan nasıl bir yanıt geleceği ise şu an itibariyle bilinmiyor.

Doğu Akdeniz Krizinde Maraş Adımı

Açıklamalar KKTC Başbakanı Ersin Tatar tarafından yapılırken bu yönde bir atılımın atılmasının beklendiği de ifade ediliyor. Amacın Osmanlı Tapusu olan bölgedeki yerleşim yerlerinin kullanılabilmesi olarak açıklayan Tatar, bölgede yapılaşmanın durumunun da gündemlerinde olduğunu sözlerine ekledi. Hali hazırda bölgenin terk edilmiş bir yer olması da işlemlerin çok daha hızlı yapılmasına olanak veriyor. Bundan faydalanmayı düşünen Türk tarafı kısa süre içinde adımların hızlı bir şekilde atılacağını tahmin ediyor. Güney Kıbrıs yönetimi tarafından ortaya atılan projelere misilleme olarak görülen durumla ilgili ise ilerleyen günlerde çok daha net bilgilerin ortaya çıkması bekleniyor. Maraş kentiyle ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Ersin Tatar, farklı kurumlarla ortak çalışmalar yürütüleceğini de ifade etti. Tatar, Güney Kıbrıs tarafından gelecek itirazlarla ilgili de soruları cevapladı. Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte ortak kararlar alarak bunları kararlı bir şekilde ortaya koyacaklarını söyledi.

Maraş Kenti

Akdeniz özelinde “Las Vegas” olarak bilinen Maraş, BM tarafından yerleşim ve iskan durumuna kapalı hale getirilmişti. 10 Milyar Dolarlık bir yatırımla tekrardan çok cazip bir bölge olması beklenirken 1974 öncesinde yüzlerce otel, eğlence merkezi, sinema ve tiyatro salonlarına sahipti.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Geminbeli Tüneli’nde ara verilen inşaat çalışmaları 1 yılın ardından yeniden başladı

Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan Geminbeli Geçidi'nde inşası duran tünelde 1 yılın ardından çalışmalar yeniden başladı. Sivas’ın Zara ilçesi sınırları içerisinde yer alan 2010 rakımlı Geminbeli Geçidi'nde...