Ana Sayfa Güncel Haberler Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Enerjisi Santrali

Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Enerjisi Santrali

Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Enerjisi Santrali

Dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santrali, Çin’de uzun zamandır etkili olan karbon salımı rekoru kırdı. Bu olumsuz durum, Çin hükümetinin yenilenebilir enerji benimsemesinde dünyaya liderlik etme çabasında bir başarıya neden oldu. 
Çin’de faaliyete geçen 40 MW Yüzen Güneş Enerjisi Santrali dünyanın en büyük yüzer PV Santrali oldu. Anhui eyaletinde Huainan şehrinde bulunan 40-megawatt gücündeki tesis PV inverter üreticisi Sungrow Power Supply Co tarafından yapıldı. İronik olarak, yüzer ızgara kendisi üzerinde inşa edildi ve inşa edilen alan su dolu eski bir kömür madeni bölgesiydi.
Yüzen güneş tarlaları, dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor çünkü benzersiz tasarımları, birden fazla verimliliği aynı anda barındırıyor ve şehir planlama sorunlarına cevap veriyor. Bu yüzen aparatlar daha kalabalık bölgelerde araziyi serbest bırakır ve su buharlaşmasını da azaltır. Yüzeydeki daha soğuk hava, güneş ısısı performans atrofisi riskini en aza indirmeye de yardımcı olur, bu da genellikle sıcak hava koşullarına uzun süre maruz kalma ile ilişkilidir.
Bu tesis, Çin’in etrafında bulunan birçok güneş enerjisi işleminden sadece bir tanesidir. 2016 yılında, ülke aynı bölgede benzer 20 MW’lık yüzen bir tesisi daha açıkladı. Çin, aynı zamanda, dünya üzerindeki en büyük güneş enerjisi santrali olarak adlandırılan, 10 mil karelik büyük bir arazi tesisine sahip Longyangxia Barajı Güneş Parkı’na da ev sahipliği yapmaktadır.
Güneş enerjisine son zamanlardaki bu yöneliş büyük ölçüde teknolojinin maliyeti düşürmesine bağlı. 2020 yılına gelindiğinde, Çin, PV geliştiricilerine sunulan fiyatları rakip kömür tesislerine yansıtılan güneş enerjisi santralleriyle üçte birinden fazla azaltabilir. Ülke ayrıca, bölünmemiş yakıt enerjisi kaynaklarının kullanımını yüzde 20 oranında artırmayı planladığını açıkladı.

En Çok Güneş Enerjisi Üreten Ülkeler (2016)

Çok uzun zaman önce, Çin kömür ve isle anılan, sigara içen bir kirletici toplum olarak ünlenmişti. Ama bu olumsuz durum hızla değişiyor. Bugüne gelindiğinde Çin rüzgar, su ve güneş enerjisine her yıl dünyadaki diğer ülkelere göre daha fazla yatırım yapmaktadır.
Kaynak: engineering-society.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Neden yüzümüz kızarır?

Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, “Ya yanlış, eksik bir şey söylersem ve gene yüzüm kızarırsa” cümlesinin kişinin eğitim, iş, sosyal, hayatında sıkıntılara neden olabilmekte...