Ana Sayfa Blog Dünyanın Farklı Bölgelerinden İlginç Mimari Yapılar

Dünyanın Farklı Bölgelerinden İlginç Mimari Yapılar

Her gün önünden geçip gittiğiniz, binalar, evler ya da iş merkezlerini yani kısaca ilginç mimari yapılar estetik görünümleri açısından incelediniz mi? Farklı mimari örneklerin giderek arttığı günümüzde, belki de artık çok şaşırtabilecek bir ilginç mimari yapılar ile karşılaşmamış olabilirsiniz. Bundan emin olmadan önce bu içeriği incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü sizi oldukça şaşırtacak farklı ülkelerden ilginç mimari örnekleri bu yazıda bulacaksınız.

Dünyanın farklı bölgelerinden tasarımları ile dikkat çeken ilginç mimari yapılar

Mind House / Barselona – İspanya

1900 yıllarda Barselona’nın Katalan bölgesinde inşası gerçekleşen bir yapıyı inceliyoruz. Antonio Gaudi tarafından tasarlanan yapı, toplu konut olarak düşünülmüş. UNESCO tarafından dünya mirasları arasında sayılıyor. Artık bir park/müze olarak kullanılıyor.

Indhira Gandhi Gökevi / Hindistan

ilginç mimari örnekler

1993 yılında inşa edilen yapı bir gökevi yani gök olaylarının incelenebilmesi için tasarlanan bir yapı. Satürn’ü andıran tasarımı da sanırız ki işlevinden kaynaklanıyor.

Capital Gate / Abu Dhabi

ilginç mimari örnekler

Şehrin en yüksek yapılarından biridir. Eğimli yapısı ile dikkat çeken bina, Guinness rekorlar kitabına; “ Dünya’nın en uzun ve eğimli insan yapımı binası” unvanını alarak girmiştir. İtalya’da bulunan Pizza Kulesinden daha eğimli olması sebebi ile dikkat çekmektedir.

Crooked House / Staffordshire – İngiltere

ilginç mimari örnekler

Oldukça ilginç yapısı ile hala kullanılan bir binayı inceliyoruz. Bina 1765 yılında bir çiftlik evi olarak inşa edilmiş. Fakat yapımından hemen sonra bölgede başlatılan maden çalışmaları nedeni ile evin bir tarafı eğilmeye ve toprağa gömülmeye başlamış. Birçok kez farklı amaçlar için kullanıma açılan “Eğik Ev” şimdilerde bir bar olarak hizmet veriyor.

Piano Ev / Anhui – Çin

ilginç mimari örnekler

En beğendiğim mimarı yapı, kesinlikle bu listenin olmazsa olmazıydı. turistik amaçlarla inşa edilmiş bir yapı. Giriş kısmı devasa bir cam keman, diğer tarafları da klasik bir piyano şeklinde. Ev şu an için sadece turistlerin dikkatini çekebilmek amacı ile kullanılıyor.

Montana Magica Otel / Şili

ilginç mimari örnekler

Bir otel olarak kullanılan bina, tamamen doğal yapısı ve huzur verici görünümü ile büyüleyici duruyor. 9 odalı otel, volkanik bir dağ şeklinde. Otelin kendine ait bir şelalesi bulunuyor.

BMW Welt / Münih – Almanya

ilginç mimari örnekler

Nefes kesici mimarisi, çevreye duyarlı enerji tüketimi ve her açıdan işlevselliği ile mükemmel bir mimari örnek. BMW firmasının eğitim, sergi ve araç teslim gibi durumlar için inşa ettirdiği bina, hem gösterişli hem de modern yapısı ile 2000’li yılların en iyi mimarisi olarak kayıtlara geçiyor.

Nakagin Kapsül Evleri / Japonya

ilginç mimari örnekler

1972 yılında yapımı tamamlanan bu bina, oldukça küçük bir alanda daha fazla insanın yaşaması düşünülerek tasarlanmış. Kullanılan malzemeler, bina tasarımı gibi etkenler sayesinde halâ kullanılabilir durumdadır.

Dönen Kule /Dubai

ilginç mimari örnekler

Dubai’de inşa edilen dönen kule, dünyanın en yüksek dönen kulesi olarak biliniyor. Bir tasarım harikası olan kule, 310 metre ve 79 katlı. Kulenin en büyük özelliği ise hiçbir zaman aynı görüntüde durmamasıdır. Sürekli hareket halinde olması sayesinde, aynı oda içerisinde hem güneşin doğuşunu hem de batışını izleyebiliyorsunuz. Kule aynı zamanda kendi enerjisini de kendisi üretebiliyor. Hem teknik hem de estetik olarak harika bir mimari yapı.

Ülkemizde bulunan ilginç mimari yapıları ise buradan öğrenebilirsiniz.

Avatar
Neslihan Özay
İnşaat mühendisliği öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

20. Yapısal Çelik Günü | 20 Kasım 2019’da

  20. Yapısal Çelik Günü Konuları Çelik Yapılar Sektör Verileri, Çelik Yapı Sektörünün Yerli Sanayideki Yeri Mimarlar Çelik Yapılar Üzerine Söz Söylüyor, Gündemdeki Çelik Projelerimiz Sektör...