Ana Sayfa Mimari Türkiye'de Bulunan ve İlginç Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Türkiye’de Bulunan ve İlginç Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

- Reklam-

Anadolu Ajansı, Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan ve birbirinden ilginç mimariye sahip yapılarını derledi. Hepsi Türkiye’de bulunan ve ilginç mimariye sahip yapılar …

Şakirin Camii(İstanbul)

Şakirin Camisi

1.) İstanbul Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı’nın girişinde yer alan ve 10 bin metrekarelik bir alana inşa edilen Şakirin Camisi’nin kapalı ve açık otoparkı bulunuyor. Caminin içerisi, 500 kişilik bir cemaat alabilecek kapasitede. Caminin projesi mimar Hüsrev Tayla tarafından hazırlanmış. Arapça ”müteşekkir” anlamına gelen Şakirin Camisi, yaklaşık 4 yılda tamamlanmış. Dekorasyonunda Kayseri taşı, bronz-ahşap gibi malzemeler kullanılarak, sade, modern ve estetik bir ibadethane olarak tasarlanmış. 35 metre yüksekliğinde 2 tane minaresi olan caminin kapalı ibadethanesinin üzerindeki kubbesi, alüminyum kompozit olarak seçilmiş.

Hacı Ahmet Yağmur Camiisi(Kayseri)

Hacı Ahmet Yağmur Camisi

- Reklam-

2.) Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde yapımı 2015 yılında tamamlanan Hacı Ahmet Yağmur Camisi, yapısı “elif” harfini simgeleyen minareleri ve dış cephesindeki kolonların oluşturduğu “Allah” yazısıyla dikkat çekiyor.

Erciyes Üniversitesi(ERÜ) Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi(Kayseri)

Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi

3.) Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi, mimari yapısıyla Kayseri’nin ilginç binaları arasında yer alıyor.

Hz. Ali Külliyesi(Diyarbakır)

Hazreti Ali Külliyesi

4.) Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesindeki Hazreti Ali Külliyesi, değişik mimarisiyle görenlerin ilgisini çekiyor.

Lütfiye(Kaçak) Camiisi(Karabük)

Lütfiye (Kaçak) Camisi

5.) Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Akçasu Deresi’nin üzerine 1878’de yapılan yuvarlak kemere oturan Lütfiye (Kaçak) Camisi, ahşap minaresi ve mimarisiyle ilgi çekiyor. 1878’de Hacı Hüseyin Hüsnü tarafından yaptırıldığı bildirilen yazıtı bulanan cami, tavanı, ahşap korkuluklu mahfili ve ahşap minaresiyle büyük ölçüde özgünlüğünü koruyor. Safranbolu’daki yaklaşık 2 bin geleneksel konağın özelliklerine uygun inşa edilmiş cami, dikdörtgen plan üzerine moloz taşlardan yapılarak ahşap örtüyle kaplanmış.

Kamil Güleç Kütüphanesi(Karabük)

Kamil Güleç Kütüphanesi

6.) Karabük’te hayırsever iş adamı Kamil Güleç tarafından Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) yaptırılan, mimarisiyle ABD’nin Kansas eyaletindeki kütüphaneyi andıran Kamil Güleç Kütüphanesi’nden yararlanmak isteyenler, 60 bin matbu esere ve elektronik kaynaklarla 6 milyon kitaba, dergiye, makaleye ulaşabiliyor.

Öğrenci Yurdu(Mersin)

Gemi Yurt

7.) Mersin’de gemi şeklinde inşa edilen 7 katlı bina görenlerin ilgisini çekiyor. Öğrenci yurdu olarak kullanıldığı öğrenilen bina, ilginç görüntüsüyle dikkati üzerine topluyor. İlk 2 katı gemi güvertesi şeklinde yapılan bina, çevresindeki apartmanların yanında oldukça farklı duruyor.

Üniversite Kütüphanesi(Artvin)

Artvin Üniversitesi Kütüphanesi

8.) Artvin Çoruh Şehir yerleşkesinde 4 bin 500 metrekare alan üzerine inşa edilen kütüphane, üç kitabın bir masa üzerine simetrik olarak konumlandırılmış görüntüsüyle ilgi çekiyor.

Rize’de Bir Ev

Sadri Kopuz

9.) Rize’de il merkezine bağlı Dağınıksu Mahallesi’nde arsası bulunan ve İstanbul’da yaşayan Sadri Kopuz, 2013 yılında bu alana ev yapmaya karar verdi. Bölgenin eğimli olması sebebiyle evini inşa etmekte zorlanan Kopuz, tapulu arsasından geçen mahalle yolunun üzerine beton kolonlar dikerek 3 katlı bina yaptı.​ Kopuz, böyleyece yaptığı yeni ev nedeniyle yolu da kapatmamış oldu.

Rize

Atasoy Evi

10.) Arazi yapısından kaynaklanan sorunlara vatandaşların farklı çözümler üretmesiyle dikkati çeken Rize, neredeyse her ilçesindeki ilginç evleriyle ziyaretçilerini şaşırtıyor. Güneysu ilçesine bağlı Gürgen köyünde yaşayan Bilal Atasoy da kayalara çelik halatlarla bağladığı evinde yaşamını sürdürüyor. Yıllar önce arazisindeki yamaçta bulunan büyük kaya kütlesini oyan Atasoy, bu alana 6 metrekarelik tek odalı ahşap yapı inşa etti. Atasoy, evini sağlamlaştırmak için çelik halatlarla çevredeki kayalara bağlayarak farklı bir yapıya imza attı.

Ters Ev(Antalya)

Ters Ev

11.) Antalya’da bir grup girişimci tarafından yaptırılan ve dünyadaki 13’üncü örneği olduğu belirtilen “ters ev”, dış görüntüsüyle dikkati çekiyor.

Expo 2016 Kulesi(Antalya)

Expo 2016 Kulesi

12.) Türkiye’nin Eyfel’i” olarak adlandırılan 100.7 metre yüksekliğindeki EXPO 2016 Kulesi, Antalya’nın simgelerinden biri haline geldi.

Folkart Towers(İzmir)

Folkart Towers

13.) İzmir’de SAYA Grup tarafından Bayraklı İlçesinde yapımı tamamlanan Folkart Towers, 200 metre anten yüksekliğiyle Avrupa’nın 5., Türkiye’nin en yüksek 2. ikiz kulesi. 40 katlı iki kuleden meydana gelen Folkart Towers bünyesinde rezidans, ofis, spor kompleksi ve alışveriş merkezi bulunuyor.

Gölbaşı Kültür Merkezi(Ankara)

Gölbaşı Kültür Merkezi

14.) Ankara Gölbaşı Belediyesi’nin kültür merkezi olarak kullandığı bina kitap şeklinde tasarlanmış ve şu an kütüphane olarak hizmet veriyor.

Büyükçekmece Sancaklar Camii(İstanbul)

Sancaklar Camii

15.) İstanbul’da yer altına inşa edilen Büyükçekmece Sancaklar Camii, Mimar Emre Arolat tarafından yapılmış. Dünya Mimarlık Festivali’nde birinci olan Sancaklar Camii, alışagelmiş camilerden farklı yapısıyla dikkat çekerken, Hz. Muhammed’e ilk vahyin geldiği Hira mağarasından esinlenerek inşa edilmiş.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii(İstanbul)

Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii

16.) Deprem riski nedeniyle yıkılan ve yeniden yapılan İstanbul’daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi, 23 Ekim 2015’te ibadete açıldı. Mimar Hilmi Şenalp’in, İslam dünyasında kullanılan bazı motifleri tek bir camide toplayıp yeni bir cami stili geliştirerek yaptığı cami, gündüz hava ne kadar karanlık olursa olsun elektrik kullanmaya gerek bırakmayan dışarıyı görebilen 12 ayak üzerine kurulu.

Mehmet Çavuş Camii(İstanbul)

Mehmet Çavuş Camii

17.) Mimarisiyle ilgi çeken İstanbul’daki Kozyatağı Modern Mehmet Çavuş Camii, 1997 yılında ibadete açılmış. Caminin mimari yapısında ana kubbenin dört tarafı, üçerli yatay beşik örtü sistemiyle örtülmüş.

Rönesans Tower(İstanbul)

Rönesans Tower

18.) Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından LEED Platinum Sertifikası’na layık görülmüş olan Rönesans Tower, İstanbul’daki ofis binaları içinde mimarisiyle ön plana çıkıyor.

Finansbank Kristal Kule(İstanbul)

Kristal Kule

19.) İstanbul’daki 41 kat yüksekliğindeki QNB Finansbank Kristal Kule, 6 yüzeyli köşegeninden simetrik kesik bir kristal formuyla ilgi çeken yapılar arasında yer alıyor. Bina, Mimar Henry N. Cobb ve José Bruguera tarafından tasarlanmış.

ilginç mimariye sahip yapılar

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Fırtına yeni hastane inşaatını vurdu

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına sonrası, inşaatı süren Lüleburgaz Yeni Devlet Hastanesi'nin duvarındaki yapı malzemeleri uçtu. Şans eseri yaralanma olmazken,...