Bilindiği üzere ruhsatsız ve imara aykırı yapıları kayıt altına alan imar barışı sürecinde başvurular devam ediyor. Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaşlara düşük faizli imar barışı kredisi için başvurular bugün başladı.

İmara aykırı ve tapusuz yaklaşık 13 milyon yapıyı kayıt altına almak amacıyla 8 Haziran’da başlayan imar barışı başvuruları halen devam etmektedir. 31 Aralık 2017 tarihinden önce imara aykırı yapılmış binalara 31 Ekim 2018’e kadar başvuru yapılıp Yapı Kayıt Belgesi alınabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi’nin ücreti ise yıl sonuna kadar ödenebiliyor. Bugün itibariyle 3 milyon 158 bin kişinin başvuru yaptığı İmar Barışı’nda bankalar da vatandaşın ödemelerini kolaylaştırmak adına düşük faizli imar barışı kredileri veriyor.

İMAR BARIŞI KREDİ BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLADI!

Üç bankanın; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın ortak kampanyasında Yapı Kayıt Belgesi için kredi başvurusu yapan vatandaşa düşük faizli imar barışı kredisi verilecek. Bu kampanyaya göre; başvuru sahipleri 60 ay vade ve 1.33’ten başlayan faizle kredi alabiliyor. 20 bin liraya kadar olan kredilerde faiz 1.33 iken, 100 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 1.48; 100 bin lira ve üzeri kredilerde ise yüzde 1.65 olacak.

31 Aralık 2017’den önce yapılmış imara aykırı ve tapusuz yapılara Yapı Kayıt Belgesi almak için müracaatlar e-Devlet üzerinden veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerinden yapılabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsanın emlak vergi değeri ve yapının maliyeti toplanarak hesaplanıyor. Toplam maliyetin konutta yüzde 3, ticaride ise yüzde 5’i bedel olarak alınıyor. Yapı Kayıt Belgesi ödemeleri de Ziraat Bankası’na yapılıyor.

Kaynak: Emlak Kulisi

 

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here